Zdrowe przetwory z buraków

ak0006Burak jest jednym z najłatwiej dostępnych warzyw. Jest on rośliną bardzo zdrową, która dostarcza do naszego organizmu dużych ilości witamin i minerałów. Na uwagę zasługują również jego właściwości krwiotwórcze, dzięki którym zaleca się jego spożywanie osobom cierpiącym na anemię z powodu niedoboru żelaza.

ak0006

Wadą buraków jest jednak ich niska trwałość. Nie można ich bowiem długo przechowywać w stanie świeżym tak jak można to robić z ziemniakami, marchwią czy cebula. Z tego powodu, by spożywać to niezwykle zdrowe warzywo także poza sezonem, warto raz w tygodniu jeść przetwory z buraków.

Domowe vs. ze sklepu

Warto jednak zaznaczyć, że spożywanie zakupionych w sklepie przetworów z buraków nie przyniesie nam tak dużych korzyści zdrowotnych jak jedzenie ich domowych odpowiedników. Dostępne w sklepach przetwory są bowiem przepełnione konserwantami i dodatkami zagęszczającymi lub wzmacniającymi smak, choć tak naprawdę sam proces pasteryzacji jest wystarczający, by przetwory z buraków mogły stać na sklepowej półce przez co najmniej rok.

Buraczki domowe z cebulką

Powinniśmy więc pokusić się o robienie własnych przetworów z buraków. Wśród nich najpopularniejsze są bardzo proste buraczki z cebulką. Do ich przygotowania potrzebujemy jedynie 3 kg buraków, 1 kg cebuli, szklanki octu i przypraw: ziela angielskiego, liści laurowych oraz ziarnistego pieprzu.

Buraki należy ugotować, obrać ze skóry, a następnie zetrzeć na tarce. Powstały podczas ścierania sok można zostawić i przygotować z niego sok do barszczu czerwonego. Starte buraczki należy wymieszać z pokrojoną w kostkę, podsmażoną na patelni cebulką i włożyć je do słoiczków. Do każdego słoiczka należy dodać przypraw i zalać całość octem. Gotowe słoiczki pasteryzuje się przez 15-20 minut.

Tak przygotowane buraczki można podawać jako dodatek do drugiego dania bądź jeść je samodzielnie w postaci sałatki.

Sok buraczany na barszcz

Przygotowując przetwory z buraków, można pokusić się o zrobienie własnego soku na barszcz czerwony. Nie wymaga on dużo pracy, a przyrządzona na nim zupa ma doskonały aromat i głęboki smak. Na uwagę zasługuje też jej ciemnoczerwony kolor, którego nie osiągniemy, korzystając z przetworów z buraków ze sklepu.

Do przygotowania soku z buraków potrzebujemy jedynie soku, który pozostał przy okazji przyrządzania innych przetworów, półtora szklanki octu, 3 łyżek soli i 2 łyżek cukru.

Pozostały świeży sok należy odcedzić z resztek buraków lub przecisnąć go przez ścierkę albo tetrową pieluchę. Sok i pozostałe składniki należy połączyć ze sobą w dużym garnku, zagotować i jeszcze gorące przelewać do buteleczek. Butelki należy zakręcić, obrócić do góry dnem i pozostawić na 15 minut. Następnie należy je pasteryzować przez 5 minut.

Buraczki z ostrą nutą

Wielu osobom smakują również przetwory z buraczków i papryki. Są one nieco ostrzejsze w smaku i bardziej wyraziste, co podoba się zwłaszcza tym, którzy zarzucają, iż buraki są zbyt mdłym warzywem.

Buraki z papryką przygotowuje się z 2,5 kg buraków, 3-6 papryk kolorowych (im ich więcej, tym ostrzejsza będzie potrawa), 1/2 szklanki octu, 5 łyżek cukru oraz 3 łyżek soli.

Z buraczkami początkowo postępujemy tak samo jak w przepisie na buraczki z cebulką – ścieramy je i oddzielamy od soku. Następnie do soku dodajemy cukier, sól i ocet i całość gotujemy. Gdy zalewa będzie wrzeć, dodajemy do niej pokrojoną w kostkę paprykę i gotujemy przez 15 minut. Po ich upływie dodajemy starte buraki i gotujemy dalej przez 10 minut. Gorącą sałatkę wraz z zalewą przekładamy do słoiczków, zakręcamy je i pasteryzujemy przez 15 minut.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sprzedającego przetwory z buraków sklepu Vitapol.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.