Na czym polega leasing operacyjny dla gospodarstwa rolnego?

leasing operacyjnyLeasing operacyjny to rozwiązanie, po które rolnicy sięgają coraz częściej. Jest to bowiem sposób na sfinansowanie większych inwestycji, także tych wartych nawet kilkanaście milionów złotych. Jednocześnie dzięki leasingowi można liczyć na niższe raty i dłuższy okres czasu trwania zobowiązania. Nie wszyscy rolnicy wiedzą jednak, że mają możliwość skorzystania aż dwóch form leasingu. Jedną z nich jest leasing finansowy, drugą – operacyjny.

leasing operacyjny

Czym jest leasing operacyjny dla rolników?

Leasing operacyjny to najbardziej popularna forma leasingu w naszym kraju. Decyduje się na nią ponad 90% przedsiębiorców. Jest to sposób na sfinansowanie nawet bardzo dużych inwestycji rolniczych. Leasing operacyjny przypomina bowiem nieco wynajem długoterminowy. Podczas jego trwania leasingowany przedmiot taki jak chociażby maszyna produkcyjna pozostaje własnością firmy leasingowej, która w tym stosunku prawnym pełni rolę leasingodawcy. Druga strona stosunku, czyli przedsiębiorca, zobowiązany jest natomiast przez czas określony w umowie uiszczać comiesięczne raty na podstawie wystawionych faktur. Kiedy czas trwania umowy dobiegnie końca, rolnik ma natomiast możliwość wykupienia przedmiotu, choć oczywiście nie jest do tego zobowiązany.

Główne zalety leasingu operacyjnego dla rolnika

Rynek leasingu w Polsce rozwija się bardzo szybko. W ciągu 12 miesięcy wzrost firm w tej branży wyniósł aż 15,7%. Z formy leasingu operacyjnego korzystają przede wszystkim mikrofirmy, a także mniejsze przedsiębiorstwa, których obrót nie przekracza 20 mln złotych w ciągu roku. Leasing operacyjny niesie ze sobą szereg korzyści, toteż tak wielu przedsiębiorców ze środowiska rolniczego decyduje się skorzystać z jego możliwości. Dla rolników prowadzących działalność gospodarczą leasing operacyjny niesie ze sobą możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o zapłacone raty leasingu. Firma ma bowiem możliwość wliczenia w koszty prowadzonej działalności całej raty leasingowej oraz opłaty wstępnej. Po rozwiązanie to sięgają także przedsiębiorstwa dysponujące ograniczonymi środkami. Zależy im bowiem na jak najniższych ratach, dlatego leasing operacyjny jest w tym wypadku odpowiednim rozwiązaniem. Przedsiębiorcy mogą w ten sposób ograniczyć wkład własny do minimum i rozłożyć raty na okres nawet 10 lat. Zazwyczaj istnieje także możliwość negocjacji kwoty wykupu.

Wybór leasingodawcy

Aby jednak leasing operacyjny przyniósł maksymalne korzyści, konieczne jest wybranie odpowiedniego leasingodawcy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on znajomość rynku rolnego. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie rozwiązań leasingu do specyfiki branży, chociażby przez zmianę struktury finansowania czy zaproponowanie nietypowych harmonogramów spłaty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc przeanalizować kilka dostępnych ofert, a przede wszystkim upewnić się, że leasingodawca posiada odpowiednie doświadczenie. Tylko firma rzeczywiście znająca realia rynku będzie bowiem mogła zaproponować rozwiązania dopasowane do konkretnych potrzeb.

Autor artykułu
Agrofundusz.pl

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.