Agroturystyka inwestycją w rozwój

a0032bW dniach 31 sierpnia-5 września na Dolny Śląsk przyjechali z wizytą studyjną mołdawscy doradcy rolni. Mołdawscy goście przybyli do Polski w ramach projektu realizowanego przez Ośrodek Współpracy Europejskiej z Dzierżoniowa oraz mołdawską organizację partnerską ACSA – „Agroturystyka inwestycją w rozwój. Budowanie potencjału doradztwa rolniczego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Mołdawii poprzez agroturystykę.”

a0032a

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a jego głównym zadaniem jest wzmocnienie modernizacji i dopasowywania do standardów europejskich służb doradztwa rolniczego i mołdawskiej wsi, poprzez budowanie i wzmacnianie potencjału mołdawskiej turystyki wiejskiej. Celem projektu jest rozwijanie potencjału mołdawskich agroturystycznych MŚP, wsparcie modernizacji obszarów wiejskich, tworzenie nowych miejsc pracy poza tradycyjną działalnością rolniczą, modernizacja i wprowadzanie europejskich standardów w zakresie rozwoju tej gałęzi turystyki.

Podczas tygodniowego pobytu na Dolnym Śląsku delegacja z Mołdawii zapoznała się ze standardami oraz ofertą turystyki wiejskiej, odwiedzając m.in. Stajnię Ardena w podwrocławskiej wsi Gałów, Winnice Jaworek w Miękini, Dolnośląską Organizację Turystyczną, a także Stawy Milickie, gospodarstwa agroturystyczne w Dolinie Baryczy oferujące aktywny wypoczynek ‒ kajaki rowery oraz wypiek chleba według tradycyjnych receptur.

Prezes Stowarzyszenia Turystyki Wiejskiej w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy Małgorzata Krzyżoszczak opowiadała o korzyściach wynikających ze stowarzyszania się gospodarstw agroturystycznych.

a0032b

Kolejne dni wizyty, tym razem na terenie powiatu dzierżoniowskiego oraz w Kotlinie Kłodzkiej, upłynęły pod znakiem spotkań, prezentacji i dyskusji z władzami Miasta Pieszyce, właścicielami agroturystki Marianówek (Dobrocin) oraz Cicha Woda (Lasocin). W Kłodzku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Zbigniewem Dąbrowskim oraz Elżbietą Ulatowską, którzy opowiedzieli o działalności DODR i roli w wspieraniu rozwoju agroturystyki.

By uzupełnić obraz różnorodnej oferty turystycznej regionu, uczestnicy projektu odwiedzili Bazylikę w Wambierzycach, Szlak Ginących Zawodów i Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Realizatorzy projektu: Ośrodek Współpracy Europejskiej (lider) oraz mołdawska organizacja partnerska ACSA

Paulina Truszko  Ośrodek Współpracy Europejskiej
Elżbieta Ulatowska  DODR we Wrocławiu Powiatowy Zespół Doradców w Kłodzku

[www.dodr.pl]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.