XVI Prezentacje Zespołów Ludowych w Pstrążnej

Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka” to impreza folklorystyczna o randze powiatowej, która odbywa się w skansenie w Pstrążnej. Kolejna, już szesnasta edycja przeglądu, odbyła się w niedzielę 10 lipca 2022 r. W pięknej scenerii Gór Stołowych ludowa muzyka brzmi wybornie! Tym razem na plenerowej scenie zaprezentowało się 13 zespołów ludowych z różnych gmin powiatu kłodzkiego.

katarzynki

XVI Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych w Kudowie-Zdroju Pstrążnej to impreza folklorystyczna odbywająca się w pięknej scenerii Gór Stołowych. W połowie lipca do skansenu przyjeżdżają ludowe zespoły śpiewacze z różnych zakątków powiatu kłodzkiego, by głównie turystom i kuracjuszom pokazać swoje możliwości wokalne, a często także taneczne i teatralne. W bieżącym 2022 roku, w skansenie wystąpiło 13 zespołów. W sobotni wieczór, w Teatrze pod Blachą w Kudowie-Zdroju wystąpił laureat ubiegłorocznych prezentacji – zespół „Siekiereczki” ze Stronia Śląskiego. Niedzielną imprezę rozpoczęły tańczące przedszkolaki z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Kudowie-Zdroju. Później już przyszedł czas na występy zespołów w formule konkursowej. Wystąpiły zespoły: Chór Sołtysów Gminy Kłodzko, „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa, „Woliborzanki” z Woliborza, „Wilczanie” z Wilkanowa, „Cyraneczki” z Gorzanowa, „Agawa” z Kudowy-Zdroju, „Słowianki” z Bierkowic, „Jaskier” z Ołdrzychowic Kłodzkich, „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, „Górnianki” z Jaszkowej Górnej, „Kumy” z Krosnowic, „Tarnawiczanki” ze Starego Waliszowa oraz „Tłumaczowianie” z Tłumaczowa. Należy dodać, że akompaniujący „Agawie” Andrzej Biliński – uczestnik programu „The Voice Senior”, zaprezentował się także w występie indywidualnym. Natomiast Honorata Kleimann, szefowa zespołu „Woliborzanki”, z werwą opowiedziała  bardzo śmieszny skecz. Ciekawostką był występ zespołu „Tarnawiczanki”, którego członkowie w inscenizacji pokazali ciężką pracę żniwiarzy – można było zatem poczuć już przedsmak żniw… Jury orzekło, że zwycięzcą tegorocznej edycji przeglądu jest zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, drugie miejsce zajęły „Tarnawiczanki” ze Starego Waliszowa, zaś trzecie „Słowianki” z Bierkowic. „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa otrzymali nagrodę za najwierniejszy strój regionalny, zaś nagrodę publiczności zdobyła „Agawa” z Kudowy-Zdroju.

Poza podziwianiem zespołów można było m.in. zwiedzić skansenowe zabytki, podejrzeć kowala przy pracy oraz degustować tradycyjnie upieczony chleb.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.