Jak wybierać nasiona kukurydzy?

By cieszyć się obfitym plonem, trzeba odpowiednio wybrać nasiona kukurydzy. Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której plon jest wysoki, ale kolby mają niewiele ziaren lub są puste. By rośliny były odporne na suszę, trzeba wiedzieć, jak wybierać nasiona oraz które z odmian kukurydzy nadają się do upraw. To niezbędna wiedza, jeśli chcemy zabezpieczyć uprawy przed kolejnym sezonem.

nasiona kukurydzy

Nasiona kukurydzy

Istnieją pewne wytyczne, dzięki którym wiemy, jakie odmiany kukurydzy zalecane są do upraw w danym sezonie. Wybierając nasiona kukurydzy, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które zniwelują ryzyko błędu. Przede wszystkim należy sprawdzić ich przeznaczenie. Bardzo ważna jest również wczesność, plenność nasion kukurydzy. Jeśli zależy nam na tym, by nasza odmiana była niezwykle odporna, trzeba sprawdzić również reakcję na środowisko oraz podatność na szkodniki czy choroby. Nie bez znaczenia jest oczywiście cena, zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na zakup hurtowej ilości nasion kukurydzy. Pamiętaj również o tym, jaki jest cel uprawy. Jeśli chcesz uprawiać kukurydzę na ziarno, zwróć uwagę na to, czy nasiona charakteryzują się wysokim potencjałem plonowania. Jeśli zaś uprawiasz kukurydzę na kiszonkę, musisz zobaczyć na plon suchej masy całych roślin.

Odpowiednie nawadnianie

By cieszyć się zdrową uprawą, obfitym plonem, ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Oprócz nasion dobranych do potrzeb – zarówno rolników, jak i gleby – musimy zadbać o agrotechnikę. Poruszanie gleby należy rozpocząć jak najwcześniej. W ten sposób zapobiegniemy parowaniu wody z gleby. Wszelkie czynności mające wpływ na naszą uprawę, robimy do głębokości siewu, a więc ok. 6 cm w przypadku kukurydzy. Jeśli boimy się suszy, wybierajmy odmiany, które charakteryzują się szybkim ukorzenianiem. By zapewnić awaryjne nawodnienie, warto wcześniej wykopać studnię. Warto przeanalizować wyniki dotyczące stabilności plonowania odmiany z kilku lat, uwzględniając różne warunki pogodowe. Pomoże nam to w zabezpieczeniu się przed ewentualnymi czynnikami niepożądanymi.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.