Dojarki – najważniejsze informacje dla hodowców

Gospodarstwa, w których znajduje się dużo krów, w codziennej pracy wykorzystują popularne dojarki. Urządzenia te są bardzo szybkie i skuteczne. Dzięki nim praca staje się bardziej sprawna i łatwiejsza. W jedną godzinę, można wydoić nawet 7 zwierząt! Dojarki działają o wiele sprawniej niż człowiek, a dodatkowo nie sprawiają zwierzętom żadnego dyskomfortu czy bólu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

dojarki

Rodzaje dojarek

Jak wspomniano wcześniej, dojarki to niezbędne wyposażenie wielu przedsiębiorstw mleczarskich. Dojarki automatyczne są o wiele bardziej sprawne niż ręce człowieka. Ma to bardzo duże znaczenie przede wszystkim w gospodarstwach, w których znajduje się bardzo dużo zwierząt dojnych. Wyróżnić można dojarki rurociągowe oraz bańkowe.

Te pierwsze to inaczej dojarki przewodowe. Składają się one z różnych części takich jak: element ssący, instalacja z rur oraz zbiornik chłodzonego mleka. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu chłodzenia, mleko przez dłuży czas jest idealne do spożycia.

Drugi typ dojarek – czyli tzw. modele bańkowe czy konwiowe są o wiele bardziej mobilne, co znacznie ułatwia przewożenie mleka. Są one idealnym rozwiązaniem w przypadku średnich i małych gospodarstw. Sprzęty tego typu są bardzo łatwe w obsłudze, a także w naprawie.

Jak dbać o dojarki? 

Dojarki to bardzo ważne urządzenia w gospodarstwie. Ręczne dojenie krów zajmowałoby o wiele więcej czasu oraz energii. Warto jednak pamiętać, żeby we właściwy sposób dbać o sprzęty, aby nie ulegały one awariom. Najbardziej narażone na uszkodzenia są wszelkie elementy gumowe. Po pewnym czasie mogą one tracić swoje właściwości i nie pełnić już tak skutecznie swojej roli.

Dojarki trzeba także dokładnie umyć po każdym użytkowaniu. W tym celu warto wykorzystać specjalne środki myjąco – dezynfekujące. W przypadku wykorzystywania większej ilości dojarek, warto także pomyśleć o zakupie specjalnych, energooszczędnych automatów czyszczących. Zapewnią one sterylne i dokładne mycie.

Jak przebiega automatyczne dojenie krów?

Decydując się na automatyczne dojenie krów, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych czynnościach. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie umyć wymiona, a następnie spłukać, aby środek myjący nie dostał się do mleka. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja. Wymię trzeba obowiązkowo odkazić. W tym celu warto wykorzystać jednorazowe ręczniki, które zostały namoczone środkiem dezynfekującym.

Rozpoczynając dojenie, należy zadbać o to, aby pierwsze strugi mleka, umieścić na przeddajaczu. Dzięki temu można usunąć bakterie z początkowych kanałów strzykowych. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie liczby komórek somatycznych. Dopuszczalny limit wynosi 400 000 komórek na 1 mililitr mleka.

Przed rozpoczęciem dojenia, trzeba także zadbać o czystość urządzenia. Konieczne jest jego dokładne mycie za każdym razem po dojeniu, bardzo ważna jest także czystość rąk dojarzy.  Dojarki znacznie ułatwiają pracę w gospodarstwie. Warto je wykorzystać, kiedy posiada się więcej krów.

Reklama: