Aranżacja ogrodu – porady i ciekawostki, o których musisz pamiętać

aranżacja ogroduOgród to miejsce, które szczególnie w okresie wiosenno-letnim tętni życiem. Aby dobrze pełnił swoją funkcję, należy go dobrze zaprojektować i zaaranżować. W poniższym krótkim artykule zamieszczamy komplet porad, dzięki którym samodzielne projektowanie ogrodu będzie znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Zapraszamy do lektury.

aranżacja ogrodu

Każdy właściciel ogrodu musi prawidłowo go zaaranżować. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa. Zanim przystąpi się do konkretnych działań warto zadać sobie kilka ważnych pytań takich jak:

Czy w ogrodzie chcemy uprawiać warzywa i owoce?

Czy ogród będzie cały czas pielęgnowany?

Jakie będzie główne przeznaczenie tworzonego ogrodu? Ma pełnić wyłącznie funkcje reprezentacyjne czy również być miejscem rekreacji i odpoczynku dla członków rodziny i zaproszonych gości?

Aranżacja ogrodu – najważniejsze zasady

Jeśli odpowiemy sobie na wszystkie powyższe pytania, można rozpocząć proces projektowania ogrodu. Osoby niedoświadczone w tym zakresie powinny potraktować swój ogród jako jedno z domowych zamkniętych pomieszczeń, w którym zostaną ustawione meble. Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać projektując swój ogród jest fakt, że wszystkie zasadzone rośliny rosną, zatem po pewnym czasie ich rozmiary mogą być nawet kilka razy większe niż na początku. Nie można zatem roślin sadzić zbyt gęsto. Wyjątkiem od tej reguły są rośliny wolno rosnące. Można je z czystym sumieniem sadzić razem w dużym zagęszczeniu. Dzięki temu stale będą ze sobą konkurowały i zwiększały swoją powierzchnię.

Doświadczeni ogrodnicy wśród najważniejszych zasad projektowania ogrodu wymieniają przede wszystkim zakaz sadzenia bądź umieszczania czegokolwiek w centrum ogrodu. Jest to określane jako zabieg „zamykający przestrzeń”. Planując rozkład roślinności należy mieć na uwadze, że powinno się ją układać piętrami. Razem z oddalaniem się od wolnej przestrzeni ogrodu rośliny muszą być wyższe. Sadzimy je według następującej kolejności: najpierw trawnik, potem kwiaty, byliny, krzewy (niskie i wysokie), a na samym końcu drzewa. Warto wiedzieć, że jeżeli liście drzew będą posiadały kolory zielono-niebieskie, ogród będzie sprawiał wrażenie większego. Ten optyczny zabieg jest ceniony przez wielu doświadczonych ogrodników. Projektując ogród należy również ustrzec się przed sadzeniem zbyt wielu różnorakich gatunków. Przez takie działanie tworzy się w ogrodzie bałagan, a stworzone kompozycje stają się niespójne i chaotyczne. Takie sadzenie roślin może również doprowadzić do naturalnego „konfliktu” roślin, które nie tolerują siebie nawzajem.

Walory stworzonych rabat kwiatowych można podkreślić inwestując w ekobord. Doskonale dopasowuje się on do wszelkiego rodzaju powierzchni. Ekobord warto również stosować do profilowania różnych typów chodników i alejek.

Agrowłóknina – wygrana walka z chwastami

Dla wielu ogrodników dużym problemem są chwasty. Skutecznym sposobem na walkę z nimi jest agrowłóknina. Projektując ogród warto pamiętać o tym produkcie. Dzięki niemu można wytępić chwasty bez stosowania drogich chemicznych środków.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.