Barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiaki, karp smażony i ryba w marchewce, kutia, makowce i kompot z suszu to tylko początek długiej listy tradycyjnych potraw wigilijnych, które prezentowało dwadzieścia sześć dolnośląskich Kół Gospodyń Wiejskich.
W sobotę 15 grudnia w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu można było poczuć ducha zbliżających się świąt, posmakować wigilijnych potraw i wspólnie pokolędować. Organizatorem Prezentacji Tradycyjnych Stołów Wigilijnych – Dolny Śląsk 2012 był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor Pasażu Grunwaldzkiego Maciej Sanetra, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Włodzimierz Chlebosz oraz Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński. Następnie Jego Ekscelencja Andrzej Siemieniewski Biskup Pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej złożył świąteczne życzenia wszystkim uczestnikom i gościom Prezentacji.
Podczas Prezentacji można było wysłuchać kolęd i pastorałek prezentowanych przez osiem zespołów ludowych ‒ Radośni z Miękini, Kumy z Krosnowic, Żeliszowianki z Żeliszowa, Stolczanki ze Stolca, Strzegomianki ze Strzegomian, A to heca z Pszenna, Leszczynki z Dobroszyc oraz Wiadrowienia i duet Mirosława Badonia i Edmunda Gacka z Wiadrowa. Prowadzący imprezę Łukasz Ciona, reporter i prezenter Telewizji Wrocław odwiedził kolejno wszystkie stoły i rozmawiał z paniami zrzeszonymi w Kołach o tradycjach i dziedzictwie kulturowym i kulinarnym Dolnego Śląska. To one znają regionalne legendy, gromadzą przepisy kulinarne, odtwarzają stare techniki dekoracyjne, prowadzą też kroniki, chroniąc od zapomnienia stare zwyczaje i obrzędy.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy Prezentacji otrzymali pamiątkowe dyplomy przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz upominki ufundowane ze środków unijnych w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
[Źródło: Izabela Michniewicz, Ewa Wróbel DODR we Wrocławiu; http://www.dodr.pl/]