XVI Spotkania Tradycji Wielkanocnych

Ponad 90 stołów wielkanocnych prezentowanych było podczas XVI Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej. Impreza odbyła się w sobotę 16 marca br. w Stroniu Śląskim.

Więcej zdjęć – w naszej fotogalerii: TRADYCJE WIELKANOCNE 2013

Chociaż w nazwie jest „Ziemi Kłodzkiej”, jest to impreza coraz bardziej ponadregionalna oraz międzynarodowa. W Stroniu Śl. prezentowane były także stoły z gmin partnerskich, z Republiki Czeskiej, w bieżącym roku przyjechali też Węgrzy z Szikszó (miasto partnerskie Stronia Śl.). Na stołach prezentowano wszystko, co związane jest z Wielkanocą: potrawy – m.in. żurki, mięsiwa, wędliny, sałatki, mazurki, serniki, babki, nalewki; ozdoby – m.in. stroiki, pisanki, palmy, itp. Spośród pisanek największe zainteresowanie budziła ta kojarząca się z papieżem (Rada Sołecka Lesica). W kuluarach prowadzony był kiermasz wyrobów świątecznych – ciekawostkę stanowiły bombki choinkowe z motywami wielkanocnymi… Całość prezentacji uzupełniały występy zespołów ludowych z poszczególnych gmin.

Puchar ministra rolnictwa za tradycyjny stół polski otrzymała Rada Sołecka Goworów. Ponadto rozdzielono kilkanaście nagród ufundowanych przez m.in. parlamentarzystów, samorządowców, instytucje rolnicze. Wszystkie prezentacje zostały nagrodzone za udział w imprezie – w tym roku był to podgrzewacz ceramiczny.

Poza prezentacjami stołów, przeprowadzono i rozstrzygnięto kilka konkursów. Najpiękniejszą palmę zrobiły panie z KGW Stronie Wieś (2m. Zespół Pieśni Ludowej Skrzynka, 3m. KGW Krajanów). Najładniejsza pisanka wielkanocna: 1m. Julita Kwinta, 2m. Mieczysława Jarzyńska, 3m. Teresa Tyszczuk. Zwycięzcy konkursu na plakat wielkanocny: w kat. Szkoły Podstawowe – Michalina Tomasiewicz (Wambierzyce); w kat. Gimnazjum – Gimnazjum Chocieszów (praca zbiorowa: Piotr Boczula, Wojciech Janicki, Michał Król, Hubert Szkodziwski).

Organizatorami XVI Spotkań byli: Gmina Stronie Śląskie, DODR we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Przyszłoroczna impreza ma odbyć się w Kłodzku.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.