Ciągniki rolnicze to maszyny, które od kilkudziesięciu lat napędzają rolnictwo na praktycznie całym świecie. Wraz z ich wynalezieniem ludzkość zanotowała znaczący skok technologiczny w produkcji żywności, a co za tym idzie w rozwoju ogółem.
Potocznie nazywane traktorami maszyny w swojej pracy zmagają się z reguły z niezwykle ciężkimi warunkami, co prowadzi do szybkiej eksploatacji niektórych komponentów i w efekcie do awaryjności. Nie inaczej jest w przypadku szyb do traktorów, które niejednokrotnie pękają lub po prostu wypadają. Jak to się dzieje i co zrobić, aby temu zaradzić? O tym w dzisiejszym artykule!
Nieszczęście znikąd, czyli dlaczego szyba pękła
W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, co jest powodem uszkodzenia szyb w ciągnikach rolniczych. Na dobrą sprawę powodów może być wiele, ale najczęściej jest to kwestia długotrwałej degradacji powierzchni na skutek powiększania się mikro rys i pęknięć, które niewypełnione prowadzą do poważnych ubytków i odprysków. Drugą najczęstszą przyczyną są oczywiście wszelkiej maści mechaniczne działania, takie jak uderzenie kamienia czy gałęzi.
Aby zminimalizować szansę wystąpienia uszkodzeń z przyczyny pierwszej, wystarczy regularnie konserwować szyby do traktorów, a drugiej – po prostu zachować ostrożność i pomyślunek.
Szyba pękła i co dalej?
No dobrze, wiemy już skąd się biorą uszkodzenia, należy więc przejść do pytania, co wtedy? Szyba pęknięta albo w ogóle niekompletna, a przed nami masa pracy i straszliwe widmo spóźnienia. Nie pozostaje nam wtedy nic innego niż wymiana szyby na nową i zwracanie uwagi na to, by nie powtarzać błędu, który w pierwszej kolejności doprowadził do tragedii. Miejsc, gdzie możemy kupić szyby do traktora jest wiele, od autoryzowanych sklepów producenta, przez warsztaty szklarskie na wyspecjalizowanych sklepach internetowych kończąc.
Zdecydowanie najłatwiej szyby do traktorów kupić można właśnie przez internet, gdyż w sklepach online mamy możliwość szybkiego porównania cen i znalezienia dokładnie takiego wymiaru/modelu szyby, jakiego potrzebujemy.
Wymiana szyby – samodzielnie czy w warsztacie?
Ostatnim punktem, który nas czeka, jest sam proces demontażu starej szyby i wymiany na nową. Oczywiście najprościej byłoby oddać to w ręce specjalistów z warsztatu, jednak jak wiadomo, będzie się to wiązało z odpowiednim kosztem. Zamiast tego możemy sami oddzielić szybę od karoserii, pozbyć się starego kleju i przy pomocy taśmy malarskiej przymierzyć się do montażu nowej szyby. Gdy już będziemy pewnie jak umieścić nową szybę w karoserii wystarczy nałożyć świeżą warstwę kleju w odtłuszczone wcześniej miejsce starego i zamontować szybę bez ubytków pozostawiając do wyschnięcia.