VI Festiwal Tradycji Dolnego Śląska

2013.11.16umwd2W dniach 16 – 17 listopada już po raz szósty w Operze Wrocławskiej odbył się Festiwal Tradycji Dolnego Śląska. Festiwal poprowadziła pani Redaktor Małgorzata Majeran – Kokot z Polskiego Radia Wrocław. Gospodarzem imprezy był Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz.

Podczas Festiwalu zaprezentowany został dorobek artystyczny 25 zespołów folklorystycznych, tanecznych i śpiewaczych, tj.:

1. Zespół „Chaber” z Nielubi
2. Zespół „Wronowianki” z Wronowa
3. Zespół „Sycowiacy” z Sycowa
4. Zespół „Radzowiczanie” z Radzowic
5. Zespół „Koniczynki” z Miłoradzic
6. Zespół „Żarki” z Żarek Średnich
7. Zespół „Strzegomianki” ze Strzegomian
8. Zespół „Strupinianie” ze Strupiny
9. Zespół „Mokosza” z Kątów Wrocławskich
10. Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” ze Świdnicy
11. Zespół Pieśni i Tańca „Ślężanie” z Dzierżoniowa
12. Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” z Wałbrzycha

13. Kapela „Marciny” z Marcinowa
14. Zespół „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego
15. Zespół „Fudżijamki” z Proboszczowa
16. Zespół „Mojęcice” z Wołowa
17. Zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej
18. Zespół „Bolkowianie” z Bolkowa
19. Zespół „Gajkowianie” z Gajkowa
20. Zespół „Świtezianie” z Jelcza – Laskowic
21. Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa
22. Zespół Pieśni i Tańca „Pojana” z Piławy Dolnej
23. Zespół Ludowo Estradowy „Mokrzeszów” z Mokrzeszowa
24. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej z Bolesławca
25. Zespół Pieśni i Tańca „Kalina” z Wrocławia

Repertuar Festiwalu stanowił przekrój ludowych tradycji muzycznych, przywiezionych na Dolny Śląsk z różnych regionów Polski. Zespoły zaprezentowały m.in.: tańce Dolnego i Górnego Śląska, Mazowsza, Krakowa, Wielkopolski, tańce i przyśpiewki rzeszowskie oraz suity z Chorwacji, Serbii zachodniej i z Bośni.

Zespoły podczas dwóch dni Festiwalu mogły skorzystać z konsultacji specjalistycznych z zakresu folkloru i prezentacji na scenie.

Występom towarzyszyła wystawa rękodzieła i produktów lokalnych w operowy foyer. Zaprezentowano m.in.: miody nektarowe, bakalie w miodzie, miody z ziołami, pierniczki miodowe, wyroby z wosku pszczelego, koronki, krywulki, ozdobne poduszki z gryki, malarstwo na jedwabiu, akwarela, ceramika bolesławiecka, kartki okolicznościowe, ceramika szkliwiona, bombki, obrazy oraz ręcznie malowane wazony.

W trakcie pierwszego dnia Festiwalu, podczas wieczornego koncertu, odbyło się uroczyste wręczenie przez Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierza Chlebosza medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Bolesława Gromnickiego artysty estradowego, parającego się trudną sztuką parodii i satyry.

Podczas drugiego dnia Festiwalu Henryk Dumin – etnolog, zajmujący się promocją i ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska otrzymał Nagrodę Marszałka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Włodzimierz Chlebosz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Dariusz Kowalczyk Sekretarz Województwa Dolnośląskiego wręczyli listy gratulacyjne dla pani Haliny Popiołek oraz pana Janusza Cedro za wkład pracy w organizację FESTYNU SAMI SWOI w Dobrzykowicach oraz za propagowanie i upowszechnianie polskiej tradycji.
Jan Cezary Kędzierski dziennikarz TVP Wrocław został wyróżniony medalem „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

O sukcesie VI edycji Festiwalu świadczy ogromna popularność wśród widzów, co z kolei pokazuje, iż tradycja i folklor Dolnego Śląska są prawdziwym skarbem, o który trzeba dbać, pielęgnować i promować pośród coraz młodszych pokoleń naszego regionu.

[Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska]

2013.11.16umwd1

2013.11.16umwd2

Na zdjęciach: „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.