V Dolnośląski Kongres Odnowy Wsi

Za nami V Doroczny Kongres Odnowy Wsi. 7 i 8 grudnia w pałacu Wojanów ponad 250 osób w tym liderzy wiejscy, gminni koordynatorzy, moderatorzy, wójtowie i burmistrzowie spotkali się by wzajemnie podzielić się swoimi sukcesami, osiągnięciami ale i planami do realizacji w ramach Odnowy Dolnośląskiej Wsi.

Ze strony Urzędu Marszałkowskiego Paweł Czyszczoń – Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich podsumował rok 2013 w Odnowie Wsi krótko nakreślił plany na rok następny. Przedstawiciele samorządów lokalnych – wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz burmistrz Gminy Międzylesie Tomasz Korczak przedstawili bardzo ciekawe prezentacje dot. odpowiednio aktywizacji społeczności lokalnych na bazie gminnego programu odnowy wsi oraz źródeł finansowania i rolę Gminy w procesie odnowy wsi.

Piotr Bębenek z Politechniki Opolskiej przedstawił założenia skutecznego budowania oferty sołectwa – nasz produkt i nasza usługa a Henryk Dumin przygotował niezwykle ciekawą prezentacją o praktykowaniu folkloru na scenie.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Ryszarda Wilczyńskiego – Wojewody Opolskiego, inicjatora odnowy Wsi w Polsce – nt. nowych inspiracji w Odnowie Wsi.

Najbardziej wyczekiwaną częścią programu Kongresu były prezentacje sołectw z województwa dolnośląskiego – laureatów konkursu Piękna Wieś Dolnośląska. Uczestnicy obejrzeli prezentacje Goworowa w gminie Międzylesie, Wolimierza w gm. Leśna, Radwanic, Czapli w gm. Pielgrzymka, Borówka w gminie Prusice oraz Kuźniczyska w gminie Trzebnica.

Drugiego dnia Kongresu Rafał Plezia oraz Marcin Brzeziński na bazie dwóch projektów „Mała architektura duża sprawa” oraz „Aktywni na Ziemi Średzkiej” przedstawili przykłady mechanizmów wspierania społeczności wiejskich.
Gorące podziękowania dla mieszkańców wsi Lipiany w gminie Bolesławiec – WIOSKI SMAKÓW za ufundowanie i obdarowanie wszystkich uczestników Kongresu wspaniałym tortem przygotowanym z okazji jubileuszowego Kongresu Odnowy Wsi. DZIĘKUJEMY! To była wspaniała i niezwykle smaczna niespodzianka.

[Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.