Szkolenie – „Agroturystyka dodatkowym źródłem dochodu”

2014.02.11-13-4W dniach 11-13.02.2014 r. Powiatowy Zespół Doradców w Kłodzku przy wsparciu Gminy Kłodzko zorganizował szkolenie „Agroturystyka jako dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstw rolnych”. Celem szkolenia było szersze zapoznanie się z zasadami, normami i wymaganiami jakie trzeba spełniać by rozpocząć własną działalność agroturystyczną.

Nie od dziś wiemy, że agroturystyka może być dodatkowym źródłem finansowania gospodarstw rolnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Ale co trzeba zrobić by gospodarstwo agroturystyczne powstało i dodatkowo przynosiło dochody? Wychodząc tym pytaniom naprzeciw przygotowano program szkolenia, który obejmował te kwestie. W ciągu dwóch dni uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z: wymaganiami kategoryzacyjnymi, przepisami prawno–podatkowymi i higieniczno–sanitarnymi, źródłami finansowania i zasadami kredytowania przedsięwzięć gospodarczych, promocją i reklamą produktu agroturystycznego, racjonalnym żywieniem turystów, funkcjonalnym i estetycznym zagospodarowaniem zagrody agroturystycznej etc. W ostatnim trzecim dniu szkolenia „atrakcją” była wizyta terenowa podczas, której każdy z uczestników mógł zobaczyć już istniejące gospodarstwa agroturystyczne oraz obiekty turystyki wiejskiej i obejrzeć jak funkcjonują w praktyce.

Wśród uczestników szkolenia była Pani Barbara Lechocińska, która po raz drugi wzięła udział w takim szkoleniu. Pani Barbara jest właścicielką „Agroturystyki u Macieja” (Ławica), którą z sukcesem prowadzi już od 5 lat. Na pytanie dlaczego zdecydowała się przyjść, odpowiedziała krótko – „Chciałam sprawdzić czy coś zmieniło się w przepisach dotyczących prowadzenia gospodarstw agroturystycznych i czy istnieją nowe środki dofinansowania, z których można skorzystać decydując się na prowadzenie agroturystyki.” Kolejnym rozmówcą była Pani Karolina Klimczak, która wraz z mężem zakupiła działkę w Słoszowie (koło Dusznik Zdroju), w celu budowy gospodarstwa agroturystycznego. Pani Karolina posiada wykształcenie turystyczne, jej priorytetem jest prowadzenie „ambitnej agroturystyki”, więc przybyła na szkolenie w celu pozyskania informacji technicznych dotyczących prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, przepisów prawnych, nowych dopłat unijnych i źródeł dofinansowania działalności gospodarczej.

Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia kursu, który jest niezbędny do rozpoczęcia działalności agroturystycznej i zarejestrowania takiego gospodarstwa we właściwym urzędzie gminy.

[www.gmina.klodzko.pl]

2014.02.11-13-1

2014.02.11-13-2

2014.02.11-13-3

2014.02.11-13-4

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.