Skąd środki na agroturystykę…

agroturystykamazowieckieDecyzja o prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego to zawsze jest duże wyzwanie bez względu na to, czy mamy już część infrastruktury w postaci gospodarstwa rolnego, czy też kiedy zaczynamy od zera. Podstawą jest posiadanie własnego kawałka ziemi w miejscu w miarę atrakcyjnym i odpowiednie jego zagospodarowane pod względem turystycznym.

agroturystykamazowieckie

Prowadząc gospodarstwo agroturystyczne zawsze warto jest posiadać minimum miejsc noclegowych, mając również na uwadze fakt, że, jeśli baza noclegowa nie przekracza pięciu pokoi, to nie musimy rejestrować działalności gospodarczej i odprowadzać podatku dochodowego. Mimo to jak zwykle ważne są pieniądze, bowiem początki sprowadzają się zwykle do inwestycji, tym bardziej że wraz z wzrostem popularności agroturystyki wzrosły wymagania gości. Przykłady będącej na czasie agroturystyki mamy między innymi w mazowieckiem.

Co trzeba wiedzieć starając się o dofinansowanie

Jeśli idzie o dofinansowanie działalności agroturystycznej to nie ma tu szaleństwa w wyborze. Natomiast jeśli już natomiast wypatrzymy sobie jakieś źródło dofinansowania to na początku trzeba zwrócić uwagę na to, czy ewentualny grantodawca nie wymaga przynależności właściciela gospodarstwa do KRUS i czy nie jest wymagane zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Zarejestrowanie działalności gospodarczej jest warunkiem środków, którymi dysponują urzędy pracy w ramach swoich projektów. Tyle, że są to dotacje niewielkie w granicach 25 tysięcy złotych i kilkumiesięcznym (np.  przez dziewięć miesięcy) dofinansowaniem pomostowym w wysokości 1500 złotych miesięcznie. Z dofinansowania pomostowego beneficjent nie musi się rozliczać. Co do wkładu własnego w wypadku podobnych projektów to bywa różnie. Bywa, że jest zerowy. Dotacja jest oczywiście bezzwrotna i by ją otrzymać należy być bezrobotnym, niekoniecznie zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Większe dofinansowania (na przykład na inwestycje) są możliwe z programu PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) – 2014 – 2020. Z tego programu środkami „na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” mogą dysponować Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W wypadku takich projektów należy się liczyć ze skomplikowanymi procedurami, trudnymi do napisania wnioskami i posiadaniem wkładu własnego.

Szczegółowe informacje na ten temat posiadaj urzędy marszałkowskie wraz z dostępnymi w sieci harmonogramami dotacji.

Możliwe są miękkie granty

Gospodarstwa mają możliwość pozyskiwania środków na uzupełnienie oferty, na przykład o oświatową lub terapeutyczną. Tu pomocne mogą się okazać programy lokalnych samorządów lub samorządów wojewódzkich w ramach programów współpracy z organizacjami pozarządowymi. Tyle że o dotację powinna się starać lokalna organizacja pozarządowa.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.