RTG szczęki — kiedy rentgenodiagnostyka stomatologiczna, jest konieczna?

Wysokospecjalistyczna opieka stomatologiczna obejmuje nie tylko leczenie, ale również dokładną diagnostykę chorób zębów i przyzębia. W tym celu stosowane są promienie rentgenowskie, które umożliwiają obrazowanie zmian zachodzących w obrębie zębów i kości. W stomatologii wykonuje się kilka typów zdjęć: pantomograficzne — RTG szczęki, punktowe – pojedynczego zęba, oraz cefalometryczne – zdjęcie boczne czaszki.

dentysta

RTG szczęki oraz inne typy obrazowania rentgenowskiego w stomatologii

  • Kiedy lekarz stomatolog zaleca wykonanie rentgenodiagnostyki stomatologicznej?
  • RTG szczęki, czyli zdjęcie pantomograficzne – umożliwia zobrazowanie jamy ustnej, zębów i przyległych kości
  • Zdjęcie punktowe zęba – kiedy jest wykonywane?
  • Cefalometria – czyli zdjęcie boczne czaszki – zobacz, kiedy jest niezbędne w stomatologii

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna, kiedy jest konieczna?

Najprostszą, nieinwazyjną metodą obrazowania zaburzeń stomatologicznych jest rentgenodiagnostyka. Umożliwia kontrolę stanu uzębienia oraz zobrazowanie ewentualnych zmian chorobowych w obrębie zębów, korzeni zębowych oraz kości szczęki. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych aparatów rentgenowskich w stomatologii możliwe jest wykonanie szybkich i bezbolesnych badań, które determinują wybór odpowiedniego leczenia. Dlatego też rentgen stomatologiczny jest stosowany w przypadku:

  • przeprowadzenia kontroli wzrostu zębów mlecznych u dzieci powyżej 5. roku życia,
  • zaawansowanej próchnica,
  • chorób przyzębia,
  • bólach zęba/zębów o niejasnym pochodzeniu,
  • planowanej ekstrakcji zęba,
  • leczeniu ortodontycznym,
  • planowych zabiegów protetycznych,
  • planowanym zabiegu wszczepienia implantu,
  • problemów z ósemkami,
  • podejrzeniu kamicy ślinianki podżuchwowej lub podjęzykowej,
  • urazów szczęki,
  • konieczność wykluczenia obecności ognisk zapalnych przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi,
  • podejrzenia choroby nowotworowej.

Zdjęcie pantomograficzne – czyli RTG szczęki i jamy ustnej

RTG szczęki to zdjęcie panoramiczne, a dokładniej pantomograficzne obrazujące zarówno strukturę jamy ustnej, zębów oraz korzeni zębowych, a także kości szczęki, żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych, jak również zatok szczękowych.

Takie zdjęcie umożliwia uwidocznienie zmian w obrębie wszystkich zębów, przyzębia, korzeni, a także kości szczęki. Ma to szczególne znaczenie, przy takich zaburzeniach, jak zaawansowana próchnica, choroby przyzębia, podejrzenie stanu zapalnego korzenia zębowego, czy też kości szczęki, do których może dojść, jeśli zmiany chorobowe zęba, nie zostaną odpowiednio szybko wyleczone.

RTG szczęki nie jest ani bolesne, ani skomplikowane. Do jego wykonania służy stomatologiczny aparat rentgenowski. Pacjent ma zakładany specjalny zagryzek do jamy ustnej, dłonie opiera na uchwytach a podbródek na podpórce. Technik ustawia urządzenie tak, by uzyskać właściwy obraz. W czasie wykonywania zdjęcia należy spokojnie oddychać i nie wolno się ruszać.

RTG szczęki we Wrocławiu https://smilesclinic.pl/zakres-uslug/rentgenodiagnostyka/ możesz wykonać między innymi w klinice Smiles Clinic.

Kiedy wykonywane jest zdjęcie stomatologiczne punktowe?

Nie zawsze potrzebne jest RTG szczęki, w wielu wypadkach wystarczy punktowe zdjęcie stomatologiczne, czyli RTG pojedynczego zęba. Takie badanie jest przeprowadzane między innymi przed:

  • ekstrakcją zęba,
  • leczeniem kanałowym,
  • leczeniem protetycznym, czyli założeniem protezy, koron lub mostów.

RTG stomatologiczne punktowe polega na włożeniu niewielkiej kliszy w jamie ustnej pacjenta, którą przytrzymuje palcem. Wyróżnia się dwa rodzaje punktowych zdjęć stomatologicznych:

wewnątrzustne przylegające — dobrze uwidacznia zmiany okołowierzchołkowe, złamane i pozostawione korzenie, a także takie struktury jak: zęby nadliczbowe, zęby zatrzymane, guzy, torbiele, zmiany nowotworowe.

wewnątrzustne skrzydłowo-zgryzowe — stosowane do oceny i diagnozowania ubytków próchnicowych oraz jakości i szczelności wypełnień na powierzchniach stycznych zębów.

Zaletą tego typu zdjęć stomatologicznych, jest mała dawka napromieniowania, więc są one dość często stosowane w gabinecie stomatologicznym.

Na czym polega RTG cefalometryczne?

Cefalometria, czyli zdjęcie boczne czaszki to metoda stosowana przede wszystkim w ortodoncji. Badanie to umożliwia zobrazowanie wszystkich kości, tkanek miękkich oraz twardych twarzy, a także podniebienia twardego i zatok przynosowych. Wraz ze zdjęciem panoramicznym stanowi podstawę zaplanowania leczenia ortodontycznego na różnych etapach.

Cefalometria uwidacznia nie tylko wady zgryzu, lecz także pozwala ocenić szerokość górnych dróg oddechowych, stosowana jest więc w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej.

RTG cefalometryczne wykonywane jest na tej samej aparaturze co pantogram i jest bezbolesne.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.