Rozstrzygnięto konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

War ze zlepieńcami, kiszeniaki w sosie grzybowym, kociołek bałkański, juha, kiesełycia, sirač. Kto chciał się dowiedzieć jak smakują te potrawy, albo sprawdzić czym właściwie są i skąd pochodzą – powinien był się pojawić w sobotnie przedpołudnie w Pasażu Grunwaldzkim. W uroczystym otwarciu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” wziął udział członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

25 sierpnia rozstrzygnięto konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Dwie komisje dokonały wyboru najlepszego regionalnego produktu żywnościowego oraz najlepszej potrawy regionalnej Dolnego Śląska. Zgłoszono 50 produktów w czterech kategoriach oraz 6 potraw dwudaniowych. Wśród produktów znalazły się potrawy o wymyślnych nazwach, jak m.in. czarne perły z Prusic, ciasteczka kocie oczka. Oprócz tego podniebienia odwiedzających zdobywały swoim smakiem konfitury, marmolady, pierniki Hrabstwa Kłodzkiego, piwo augustiańskie, sok jabłkowy z selerem, cydr, gruszczecznik, wino z buraka ćwikłowego, nalewka z pędów świerka i wiele innych.
Nominacje do nagrody Perła 2012 powędrowały do producentów następujących przysmaków: war ze zlepieńcami (potrawa kuchni łemkowskiej) wybrany w trakcie konkursu najlepszą potrawą regionalną, nalewka trześniowa, ser kozi z kozieradką, kiełbasa wołyńska z Niemczy, sok jabłkowy. Zwycięskie produkty to m.in. karp po waliszowsku, ser koza mer klasztorny, miód leśny z Niemczy, makaron na jajach kur zielononóżek, wino z buraka czerwonego.
Konkurs był doskonałą okazją do poznania i udokumentowania dolnośląskich regionalnych produktów żywnościowych, produktów osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur. Ideą konkursu jest także przygotowanie producentów do ubiegania się o ochronę zgodną z ustawodawstwem unijnym oraz zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu.
Impreza została zorganizowana wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

[Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego]

http://www.umwd.dolnyslask.pl/

Reklama:

One Comment on “Rozstrzygnięto konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.