Podstawowe informacje o nawozach rolniczych

nawozy rolniczeNawożenie dolistne to jedna z najskuteczniejszych technik dokarmiania roślin. Pod warunkiem, że jest odpowiednio stosowana.

Żółknięcie liści, nagłe spowolnienie wzrostu roślin i osłabienie kwitnienia… To tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o niedoborach niezbędnych do rozwoju roślin pierwiastków. Dla doświadczonego rolnika lub ogrodnika wcale nie muszą one jednak oznaczać utraty plonów, bo szybka reakcja pozwoli na uratowanie uprawy. Jak jednak rozpoznać niedobory najważniejszych składników odżywczych? Jakie nawozy wtedy zastosować?

nawozy rolnicze

Czego potrzebują rośliny?

Składniki niezbędne do rozwoju roślin uprawnych to przede wszystkim potas, wapń, siarka, fosfor, magnez oraz azot. Aby zapewnić ich szybki wzrost i obfite plony, powinniśmy także zadbać o to, by w nawozach znalazły się odpowiednie ilości cynku, miedzi i żelaza. Nie mniej istotnymi składnikami preparatów do nawożenia są bor, mangan oraz coraz częściej stosowany uprawach molibden. Na rozwój roślin korzystnie wpływają również inne pierwiastki – między innymi nikiel, kobalt i krzem.

Co powinno niepokoić?

Niedobór każdego z powyższych składników objawia się nieco inaczej, ale zazwyczaj oznaki te dość łatwo rozpoznać. Najczęstszy jest niedobór azotu, o którym świadczą żółkniejące liście oraz powolny wzrost roślin. Deformacja liści i znaczne ubytki wody w ich końców świadczą natomiast o niedoborze wapnia, zaś pojawianie się płonnych pędów i zahamowanie wzrostu to objaw niedostatecznej ilości siarki. Dla upraw bardzo niebezpieczny może też być niedobór miedzi, który objawia się powstawaniem kłosów i wiech pozbawionych ziaren. O tym, jakie jeszcze sygnały są powodem do niepokoju, dowiemy się z poradników dostępnych na stronie www.arkop.pl.

Jak zareagować?

Pojawienie się tych objawów oznacza, że dotychczasowy plan nawożenia jest niewystarczający i należy sięgnąć po inne metody. W stanach niedoboru poszczególnych pierwiastków doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozów dolistnych z serii Activ firmy Arkop. Są to nawozy wieloskładnikowe, a ich receptura jest tak opracowana, by odpowiadała potrzebom roślin uprawnych z konkretnego gatunku – na przykład kukurydzy, ziemniaków, roślin strączkowych, rzepaku, buraków czy zbóż.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.