Obchody 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich, Stolec

W niedzielę 24 lipca na terenie boiska sportowego w Stolcu odbyła się kolejna impreza z okazji Obchodów 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorami obchodów 150-lecia KGW są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Świdnicy, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Urząd Gminy w Ząbkowicach Śląskich.

Powitanie gości

Gości powitał prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Świdnicy Marek Świątek, Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek oraz Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński. Rys historyczny Kół Gospodyń Wiejskich na Dolnym Śląsku przybliżyła przewodnicząca KGW w Stolcu Halina Antoszczyszyn. Podczas imprezy zostały wręczone odznaczenia zasłużonym – Order Serca Matkom Wsi oraz Zasłużeni dla Kółek Rolniczych. Odznaczenia wręczył Prezes Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin.

Ludowe piosenki i skecze

Podczas imprezy 30 Kół zrzeszonych w Regionalnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Świdnicy zaprezentowało dorobek kulturowy dolnośląskiej wsi, regionalne obyczaje, sztukę ludową, tradycje kulinarne. Na osiemnastu stoiskach nie zabrakło lokalnych i tradycyjnych produktów lub potraw a także tradycyjnych, kolorowych strojów ludowych, wyrobów rękodzielniczych i kronik. Zadbano również o oprawę muzyczną i element rozrywkowy. W dwóch konkursach, folklorystycznym i artystycznym, jedenaście Kół prezentowało ludowe piosenki oraz humorystyczne scenki ‒ skecze, ukazujące z przymrużeniem oka, życie na wsi. Podczas imprezy odbył się również konkurs sprawnościowy, w którym panie wykazały się nie lada zręcznością, celnym okiem i refleksem. Podczas imprezy nie zabrakło również konkursu kulinarnego Letnie ciasto z owocami, do którego zgłosiły się dwadzieścia trzy Koła.

Ciasta, sztafeta i występy

W konkursie kulinarnym Letnie ciasto z owocami, jurorzy oceniali tradycyjny przepis i sposób wykonania, walory smakowe, a także walory estetyczne, jak dekoracja, kształt, prezentacja wizualna.

 • I miejsce – KGW Brodziszów,
 • II miejsce – KGW w Piszkowicach,
 • III miejsce – KGW w Lubnowie.

W konkursie sprawnościowym Sztafeta dawnych zabaw, czyli toczenie koła ‒ rawki od roweru, przenoszenie jajka na łyżce oraz rzut ziemniakiem do kosza, najszybsze były panie z kół:

 • I miejsce – KGW w Bojanicach,
 • II miejsce – KGW Jugów,
 • III miejsce – KGW w Braszowicach.

W konkursie folklorystycznym dla KGW oceniano występy 6 zespołów działających przy Kołach Gospodyń Wiejskich ‒ m.in. wartość artystyczną i oryginalność występu najwyżej oceniono:

 • I miejsce – zespół Olszaniacy – KGW w Olszanach,
 • II miejsce – zespół Kukułeczki – KGW w Wolanach,
 • III miejsce – zespół Morwa Biała ‒ KGW z Jaroszowa.

W konkursie Prezentacji twórczości artystycznych KGW oceniono 5 występów. Najlepsze w rozwijaniu i doskonaleniu twórczości artystycznej okazały się:

 • I miejsce – KGW w Wambierzycach,
 • II miejsce – KGW w Ciepłowodach,
 • III miejsce – KGW w Stolcu.

W plebiscycie na najciekawszą aranżację stoiska KGW przyznano dwie równorzędne nagrody:

 • KGW w Kłaczynie,
 • KGW w Stolcu.

Imprezę prowadził Robert Wagner właściciel gospodarstwa ekologicznego Wagnerówka.

Kolejne dolnośląskie Obchody 150-lecia KGW już wkrótce: 14 sierpnia – boisko sportowe w Żeliszowie.

ciasto KGW Piszkowice

[Katarzyna Sikora DODR we Wrocławiu]

[www.dodr.pl]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.