Nawet pompa Bosch może się popsuć. Jak uniknąć awarii?

agropomoc-pl-nawet-pompa-bosch-moze-sie-popsuc-jak-uniknac-awariiDenison, Meiller, a nawet Bosch. Każda pompa hydrauliczna – niezależnie od nazwy producenta – z biegiem czasu zaczyna coraz gorzej pracować. Problem w tym, że bez sprawnej pompy wiele sprzętów rolniczych zwyczajnie nie zadziała. Jakie usterki pomp hydraulicznych są najpowszechniejsze? I z czego właściwie wynikają?

agropomoc-pl-nawet-pompa-bosch-moze-sie-popsuc-jak-uniknac-awarii

Głównym zadaniem pompy hydraulicznej jest zasilanie napędu hydraulicznego dużymi ilościami oleju oraz przemiana energii mechanicznej w hydrauliczną. Proces ten umożliwia właściwe funkcjonowanie maszyny rolniczej, ale niestety bardzo łatwo go zakłócić. Pompa jest bowiem podatna na różnego rodzaje usterki, a zbliżającą się katastrofę zwiastują najczęściej duże skoki ciśnienia, hałas, delikatne przecieki lub niepokojący grzechot.

Nie olewać oleju

Załóżmy, że zepsuła się nam pompa Bosch. Co może być przyczyną? Jak wyjaśnia agropomoc.pl, w pompie Bosch najczęstszym problem jest zbyt wysokie ciśnienie nastawy zaworów przelewowych, zacięcie zaworu, nieprawidłowy montaż samej pompy lub złe uszczelnienie dopływu oleju do pompy. Oczywiście wina leży często po stronie samych użytkowników, którzy nie posiadają odpowiednich umiejętności, przez co niewłaściwie regulują lub montują niektóre części. Niemniej zdarza się, że za daną awarię odpowiada sam sprzęt. Najwięcej usterek wiąże się jednak z olejem hydraulicznym, który stanowi podstawę napędu pompy hydraulicznej.

Prawidłowy olej musi posiadać odpowiednie parametry. Podstawowym wymogiem jest jego należyta lepkość, tj. o wartości minimum 5 mm ²/s. Niższa może doprowadzić do zniszczenia wewnętrznych elementów pompy Bosch, zbyt wysoka z kolei naraża ją na pojawianie się w oleju pęcherzyków powietrza (tzw. kawitacja). Generalnie olej musi wykazywać odporność na utlenianie się, gdyż obecność powietrza w nim wpływa niekorzystnie na elementy pompy.

Jak uniknąć awarii w pompie Bosch?

Zanieczyszczony olej hydrauliczny może doprowadzić do uszkodzenia łożysk ślizgowych, ale w takim przypadku wystarczy pamiętać o jego filtrowaniu i systematycznej wymianie. Warto mieć przy tym na uwadze to, że równie niebezpieczny dla pomp Bosch jest całkowity brak lub zbyt niski poziom oleju w zbiorniku. Dlatego najrozsądniej na bieżąco kontrolować jego aktualny stan – nieodpowiedni poziom cieczy może bardzo szybko doprowadzić do poważnych i kosztownych konsekwencji, a nawet zmusić nas do całkowitej wymiany pompy. W takim przypadku istnieje co prawda możliwość zakupu używanego modelu, ale będzie on na pewno mniej wydajny niż jego nowy, droższy odpowiednik.

Podsumowując: zwracajmy baczną uwagę na stan oleju w zbiorniku, dbajmy o prawidłowe uszczelnienie jego dopływu do pompy hydraulicznej, dobierajmy zamienniki o odpowiednich parametrach, a same pompy montujmy zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich powyższych wskazówek, to z całą pewnością znacznie wydłużymy żywotność naszej maszyny.

Uwaga: przy montażu pomp Bosch dużą rolę odgrywają właściwe kwalifikacje, więc jeśli nie posiadamy stosownych umiejętności, to po prostu zdajmy się na usługi doświadczonych profesjonalistów.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.