Na jakie elementy przyczep rolniczych należy zwrócić uwagę?

rolnicze-przyczepyWiele elementów sprzętu rolniczego jest klasyfikowanych jako przyczepy rolnicze, jeżeli poruszają się po sieci dróg.

Przyczepy rolnicze są zwolnione z wymogu rejestracji. Jednak zwolnienia te nie znoszą obowiązku operatora, aby zapewnić przyczepę i dowolną kombinację pojazdów, których jest częścią, bezpiecznym i sprawnym technicznie. Przyczepa rolnicza to pojazd, który nie ma własnej siły napędowej, tylko jest ciągnięta jako narzędzie rolnicze, bądź używana do transportu roślin i zwierząt. Te części do przyczep rolniczych, które prezentujemy – mogą państwo bez problemu zakupić na Agropomoc.pl

czesci-do-przyczep-rolniczych

Opony w przyczepach rolniczych

Opony stosowane w maszynach rolniczych są zazwyczaj wybierane dla właściwości odpowiadających funkcjonalności pojazdu. W związku z tym zamontowane opony są często zaprojektowane dla niskich prędkości lub przyczepności, a nie do użytku na drogach szybkiego ruchu czy autostradzie.

Przyczepy rolniczej nie należy holować z dużą prędkością, która przekracza wartości obciążenia i prędkości określone przez producenta opon. Przyczepa rolnicza nie może mieć błotników ze względu na konstrukcję lub przeznaczenie. Stosowanie opon niezgodnych z przeznaczeniem lub ich nadużywanie powodują głębokie nacięcia, pęknięcia i wybrzuszenia.

Hamulce w przyczepach rolniczych

Stabilność połączenia pojazdów rolniczych podczas hamowania może zostać naruszona przez śliskie lub szorstkie powierzchnie bądź pagórkowaty teren. Jeśli jakikolwiek pojazd będący częścią zespołu pojazdów nie ma zawieszenia lub hamulców, ryzyko utraty kontroli nad pojazdami jest zwiększona.

Nieodpowiednie prędkości również potęgują to ryzyko. Ciągnik, który ma hamulce tylko na jednej osi holującej może doprowadzić do sytuacji, w której przyczepa może nie być w stanie zatrzymać się w bezpiecznej odległości. Taka sytuacja wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ może doprowadzić do wydłużenia linii hamowania.

Idealny ciężar przyczepy nie powinien przekraczać ciężaru pojazdu ciągnącego. Jednak masa przyczepy może być maksymalnie dwa razy większa od wagi pojazdu holującego, jeżeli prędkość jest ograniczona.

Wymienione sytuacje przyczyniają się awarii układu hamulcowego. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie odpowiedniej prędkości i wytycznych dotyczących łącznych mas ciągnika z przyczepami rolniczymi.

Oświetlenie w przyczepach rolniczych

Wszystkie światła i odblaski powinny być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie. Przyczepa rolnicza używana w godzinach dziennych, gdzie warunki atmosferyczne pozwalają przynajmniej na widoczność 250 metrów powinna posiadać zainstalowane i sprawne światła kierunkowskazów z tyłu przyczepy, chyba że lampka kontrolna na pojeździe ciągnącym jest wyraźnie widoczna dla innych użytkowników dróg. Światła stop podczas holowania pojazdu powinny być wyraźnie widoczne dla innych użytkowników drogi. Odblaski są minimalnym wymogiem, aby zapewnić pojazd widocznym, jeśli pojazd jest zaparkowany na poboczu w warunkach słabego oświetlenia lub po zmroku.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.