Łazienki – nowości wśród materiałów budowlanych

łazienkaPrzyglądając się temu co dzieje się w kwestii możliwości związanych z urządzaniem łazienek coraz częściej bierzemy się za remonty tych, które urządziliśmy nawet zaledwie kilkanaście lat temu. Przyciągają pomysły techniczne związane z możliwościami kranów, natrysków i urządzeń sanitarnych. Wiszące na ściennych stelażach sedesy, wraz z zabudowaną spłuczką, wzbudzać mogą zazdrość. Podobnie jest z wannami i ich możliwościami, choćby jacuzzi.

Rewolucja dokonała się także w aspekcie łazienkowych materiałów budowlanych. Zamiast naturalnych kamieni do podłóg coraz częściej wykorzystywane są imitacje kamienia, czyli połączenie żywicy epoksydowej ze sproszkowaną skałą. Nowym trendem są duże płytki glazury z cieniutką jak niteczka fugą. Jako dodatki do okładzin ściennych można kupić gotowe zestawy mozaikowe z małych płytek.

łazienka

Folia w płynie

Jedną z ostatnich nowości, jaka pojawiła się na naszym rynku jest folia w płynie, która ma zastosowanie szczególnie w miejscach narażonych na dużą wilgotność. Zanim wyschnie przypomina emulsję i nakładać ją można również pędzlem lub wałkiem. Schnie do ośmiu godzin i nadaje się między innymi na powierzchnie cementowe na przykład pod płytki ceramiczne. Dla pewności i lepszego efektu zaleca się kładzenie trzech warstw takiej folii, nanosząc ją krzyżowo po wyschnięciu warstwy poprzedniej.

Płytki ceramiczne – trendy

Na początku warto podkreślić fakt, iż projektanci łazienek coraz częściej do okładania ścian sięgają po inne materiały niż płytki ceramiczne, choćby po naturalny kamień, zaimpregnowane drewno albo nawet szkło. Mimo to glazura jest nadal najczęściej wykorzystywanym materiałem do okładania ścian łazienek. W ostatnich latach coraz chętniej wykorzystuje się glazurę imitującą różne inne materiały, choćby drewno, tkaninę lub… metal. Można zamówić glazurę z określonym motywem fotograficznym. Zaznaczył się również powrót do stylu vintage, a nawet do baroku. Toteż dostępna jest glazura z rzeźbieniami. Są również zestawy dużych jednolitych płyt (na przyklad szarych) z mozaikowymi i kolorowymi dodatkami z maleńkich płytek. Ciekawie w takim dodatku się prezentują mozaiki z motywami roślinnymi.

Fototapety

Przez jakiś czas uważane za symbol kiczu wróciły do łask, właśnie w łazienkach, zwłaszcza te z wykorzystaniem techniki 3D. Gustownie wykorzystana fototapeta może świetnie powiększyć przestrzeń małej łazienki. Może prezentować się korzystnie zarówno na niewielkiej powierzchni (choćby jako imitacja obrazu), jak i pokrywając w całości jedną ze ścian.

Artykuł napisany we współpracy z polskim producentem stelaży podtynkowych i płytek przycisków – KK Pol

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.