Kolejne dolnośląskie przysmaki na Liście Produktów Tradycyjnych

2014.08.29-1Na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane kolejne trzy dolnośląskie specjały kulinarne. Tym samym Dolny Śląsk promuje już 44 produkty tradycyjne, a każdy z nich stanowi świadectwo zachowania ponad 25-letniej tradycji produkcji, jest elementem tożsamości społeczności lokalnej oraz należy do dziedzictwa kulturowego regionu, z którego pochodzi.

Na Liście Produktów Tradycyjnych od października 2012 roku znajduje się pstrąg kłodzki, a teraz na listę dołączył pstrąg kłodzki wędzony, który promuje Ziemię Kłodzką, nazywaną krainą pstrąga i lipienia. Pstrąg kłodzki to pstrąg tęczowy (tęczak), który charakteryzuje się delikatnym, jasnoróżowym, średnio tłustym i mało ościstym mięsem. Pstrąg szczególnych walorów smakowych nabiera podczas procesu wędzenia. Proces wędzenia przebiega w sposób tradycyjny, poprzedzony jest kilkugodzinnym marynowaniem w odpowiednio przygotowanej solance. Tradycyjne wędzenie przebiega w trzech etapach: osuszanie, wędzenie dymem przy małym ciągu mające na celu nadanie rybie odpowiedniego smaku i zapachu oraz na końcu podniesienie temperatury w celu nadania wędzonej rybie odpowiedniego koloru. Samo wędzenie trwa około 4 godzin, używa się tradycyjnie drzew liściastych, drewna tlącego się, najczęściej olchowego lub dębowego. Rodzaj użytego drewna ma wpływ na kolor uwędzonej ryby. W roku 2010 pstrąg kłodzki wędzony został nagrodzony Perłą w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Tradycja wypiekania pasztetu z królika ze szpinakiem w Morzęcinie Małym sięga lat czterdziestych ubiegłego stulecia, kiedy to na Dolny Śląsk przesiedlono górali, którym znana była tradycyjna receptura na tę potrawę. Rodziny osiedliły się w okolicach Obornik Śląskich i Trzebnicy – w miejscowościach, w których mieszkańcy byli plantatorami szpinaku. Uprawiany w prawie każdej zagrodzie szpinak zastąpił lebiodę, która w latach wojennych wzbogacała smak pasztetu. Wyjątkowa jakość pasztetu zależy od starannie dobranych składników: mięsa z królika (comber), surowego boczku lub podgardla, wątróbki z królika, szpinaku, bułki, cebuli, selera, marchwi, jaj wiejskich, naturalnych przypraw (sól, pieprz, zioła). Całość zapieka się w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Pasztet z królika ze szpinakiem jest prezentowany podczas wielu wydarzeń gminnych i wojewódzkich, stanowi element integracji mieszkańców oraz promuje region.

W miejscowości Spytków – małej malowniczej wiosce w gminie Zgorzelec, położonej nad jeziorem Witka, od wielu lat podtrzymywana jest tradycja hodowli gęsi. Powszechna dostępność gęsi sprawiła, że spytkowskie gospodynie często przygotowywały z niej różnorodne potrawy m.in. spytkowską gęś nadziewaną naleśnikami. Tradycyjna receptura przygotowywania dania pochodzi od przesiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich. Szczególny smak i aromat potrawy jest zasługą mięsa z własnej hodowli oraz specjalnej mieszanki przypraw, dodawanej do farszu z samodzielnie wyhodowanych ziół, takich jak majeranek, bazylia, cząber, seler, koper, natka pietruszki. Degustacja spytkowskiej gęsi nadziewanej naleśnikami stała się atrakcją, która promuje wioskę w programie Odnowy Dolnośląskiej Wsi.  Informacje na temat pozostałych dolnośląskich produktów tradycyjnych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-dolnoslaskie

2014.08.29-1

[Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.