Z postępu technologicznego i rozwoju systemu nawigacji satelitarnej mogą również korzystać farmerzy. Rolnictwo precyzyjne jest to gospodarowanie wspomagane komputerowo, które koncentruje się na optymalnym wykorzystaniu zasobów.
Dzięki technologiom komputerom i GPS możliwe jest między innymi precyzyjne dawkowanie nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin dla konkretnego obszaru pola. Rolnictwo precyzyjne przyczynia się do zwiększenia plonów z hektara.
Zmniejsza ilość używanych materiałów
Większość prac polowych wymaga dużej dokładności oraz uwagi. Dotyczy to na przykład siewu, stosowania oprysków czy nawożenia. Rolnicy starają się w takim sposób manewrować ciągnikiem, aby nie ominąć nawet fragmentu pola.
W praktyce bywa jednak z tym różnie. Szczególnie początkujący farmerzy mogą mieć problem z dokładnym wykonywaniem prac polowych, pozostawiając po sobie tzw. „mijaki”, czyli kawałki ziemi pominięte w trakcie zabiegów agrotechnicznych.
Może również wystąpić sytuacja odwrotna i część areału zostanie dwukrotnie obrobiona. Na przykład, jeśli rolnik w trakcie siewu stosuje niewielkie zakładki, to za każdym przejazdem na pewien fragment pola spadnie dodatkowa i niepotrzebna ilość ziarna. Przy dużym areale i wielokrotnych nawrotach ciągnikiem straty mogą być bardzo duże.
Zastosowanie GPS w rolnictwie precyzyjnym eliminuje ten problem. Bardzo dokładane dawkowanie i optymalne zaplanowanie trasy ciągnika przyczynia się do zmniejszenia zużycia między innymi:
- nawozów sztucznych,
- środków ochrony roślin,
- materiału siewnego.
Nawigacja GPS w rolnictwie (https://mrjagrotim.pl/pl/categories/1/precyzyjne-rolnictwo) pozwala na precyzyjne wykonywanie prac polowych. System dokładnie wskazuje, jaką trasą ma poruszać się traktor. Dzięki temu nawet mały fragment pola nie zostanie zdublowany podczas prac polowych. W naturalny sposób przekłada się to na mniejsze zużycie materiału siewnego czy środków ochrony roślin.
Daje możliwość uzyskania większej ilości plonów
Optymalne stosowanie zabiegów agrotechnicznych przyczynia się również do lepszej wydajności i większych plonów. Dzięki nawigacji żadna część areału nie zostaje pominięta, dlatego uprawy zbóż lub innych roślin wyróżniają się równomiernym wzrostem na całym obszarze.
Nie jest również zmarnowany materiał siewny, co często ma miejsce w rolnictwie tradycyjnym. Dodatkowa ilość ziaren na podwójnych przejazdach nie przyczynia się bowiem do zwiększenia plonów.
Stosując urządzenia nawigacyjne od MRJ Agrotim, rolnik może sam kierować pojazdem na podstawie wskazań GPS, ale może także zastosować systemy automatycznego prowadzenia. Wówczas skupia się tylko na wykonywaniu zabiegu, nie musi bowiem kontrolować toru jazdy.
Rolnictwo precyzyjne, dzięki nawigacji oraz technologiom komputerowym, pozwala na dokładną obróbkę każdego fragmentu pola. Parametry pracy maszyn są stale monitorowane i w razie potrzeby automatycznie zmieniane są ich ustawienia.
Na przykład nowoczesne kombajny wyposażone w czujniki zbierają informacje na temat wielkości plonów z każdej części pola. Na tej podstawie tworzona jest mapa wydajności, co pozwala precyzyjnie dostosować zabiegi agrotechniczne oraz materiał siewny.
W niektórych częściach pola, w zależności od żyzności i odczynu gleby dawkowana jest większa ilość nawozów, a w innych mniejsza. Analogicznie komputer steruje opryskiwaczem. Tam, gdzie jest to konieczne, dozowana jest większa ilość środków ochrony roślin.
Oszczędza Twój czas i pieniądze
Większe oszczędności na paliwie, herbicydach czy materiale siewnym to oczywiście konkretne pieniądze, które zostają w portfelu rolnika. Dodatkowo uzyskuje on większe plony z hektara, zatem korzyści finansowe są podwójne
Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Krótsza praca ciągnika oraz maszyn rolniczych to również mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
Na tym jednak korzyści się nie kończą. Nawigacja GPS w rolnictwie oszczędza także Twój czas, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie przy wielohektarowych uprawach. Możesz go spożytkować na wykonywanie innych zadań lub po prostu przeznaczyć na odpoczynek.