Jaki materiał wybrać na schody? Nowoczesne i trwałe schody w Twoim domu

W ostatnich latach schody w domu przestały spełniać funkcję jedynie przemieszczania się między piętrami czy wejścia do budynku. Coraz częściej są one główną, a przynajmniej jedną z najważniejszych, dekoracji w domu. Schody, które zostały dobrze zaprojektowane oraz wykonane z odpowiednich materiałów, stają się swoistą wizytówką i nadają wnętrzom charakteru. Obecnie najczęściej spotykamy w domach style nowoczesne i minimalistyczne, w których rezygnuje się przepychu i nadmiaru ozdób. Zaczynamy dostrzegać piękno w prostocie i zamiast kłaść na podłogi kolorowe dywany, wolimy wykonać piękną posadzkę z płytek drewnopodobnych czy innego materiału, który sam w sobie będzie dekoracją wnętrz. Podobnie jest ze schodami – po co wykonywać klasyczne schody i starać się je urozmaicić, skoro można zrobić schody nowoczesne z odpowiednim materiałem, które będą zachwycały swoim wyglądem.

Marmurowe schody wewnętrzne, czyli schody z kamienia naturalnego

Klasyczne schody, dzięki którym można było dostać się na kolejne piętro, przechodzą do historii. Dzisiejsze schody wewnętrzne mają w sobie dwie cechy – nowoczesność i minimalizm. Schody półkowe (inaczej schody wspornikowe), schody bolcowe i schody dywanowe to najczęściej wybierane aranżacje u projektantów wnętrz. Ich prostota połączona z efektownością sprawiają, że każdy gość w Twoim domu poświęci im chwilę uwagi i zachwyci się ich wyglądem. Tego typu schody muszą być połączone z odpowiednim materiałem, który doda im atrakcyjności i nada wnętrzom dodatkowego smaczku. Idealnym materiałem do wykończenia schodów wewnętrznych jest marmur. Marmur to kamień naturalny, którego zaletami są wytrzymałość, trwałość oraz wyjątkowe piękno. Podłogi czy schody wykonane z paneli lub drewna nie należą do najtrwalszych – wystarczy rozlana woda, aby deski zaczęły puchnąć i wymagały wymiany. Często dochodzi też do uszkodzeń mechanicznych, kiedy na panele coś upadnie lub zostanie po nich przeciągnięte. Przy marmurze nie ma tego typu obaw, ponieważ jest on odporny zarówno na wilgoć jak i na uszkodzenia mechaniczne. Niepowtarzalne wzory i kolory tylko zwiększają jego atrakcyjność, ponieważ masz gwarancję, że wybierzesz coś dla siebie, a utworzona przez Ciebie mozaika nie zostanie powielona – nie ma bowiem dwóch kawałków marmuru z takim samym wzorem. Przykładowymi materiałami na marmurowe schody wewnętrzne są marmur Calacatta oraz marmur Carrara. Oba kamienie mają białą barwę i ozdobione są naturalnymi szarymi żyłkami. Schody wewnętrzne z marmuru to klasa sama w sobie – gwarantują piękny wystrój połączony z trwałością na lata.

Schody wewnętrzne z marmuru cena

Nie da się jednoznacznie określić, ile mogą kosztować schody wewnętrzne z marmuru, ponieważ na ich cenę wpływa zbyt wiele czynników. Jednym z nich jest rodzaj kamienia. Marmur występuje w przedziale cenowym od 700 do 1500 złotych za metr kwadratowy. Jeśli szukasz tańszego materiału, to dobrym wyborem będzie marmur Breccia, który mimo występowania na niższej półce cenowej jest naprawdę pięknym kamieniem. Jeśli cena nie ma dla Ciebie znaczenia, to z pewnością spodoba Ci się biały marmur Snow white, który rozjaśni i optycznie powiększy wnętrza w Twoim domu. Na cenę końcowego produktu mają wpływ także grubość marmuru oraz wybrane przez Ciebie obrobienia marmuru.

schody

Zewnętrzne schody granitowe – trwałość na długie lata

Jeśli szukasz materiału na schody zewnętrzne, to marmur nie będzie tu dobrym pomysłem. Schody zewnętrzne powinny być nie tylko estetyczne i pasujące do elewacji domu. Przede wszystkim muszą być bezpieczne oraz odporne na zmiany pogody i temperatur. Najczęściej spotykanymi schodami zewnętrznymi są te oklejone płytkami ceramicznymi. Każdy z nas wchodził po takich schodach, każdy z nas potknął się na nich o połamaną lub brakującą płytkę, każdy z nas także na takich schodach się poślizgnął podczas mroźnej czy deszczowej pogody. Dzieje się tak dlatego, że płytki ceramiczne nie nadają się do użytku zewnętrznego. Są śliskie, łatwo pękają, a pod wpływem zmian temperatur klej przestaje trzymać i odpadają. Nie ma takiego fachowca ani takiego kleju, dzięki którym płytki nie nadawałyby się do wymiany po kilku latach, a czasem nawet miesiącach, użytkowania schodów. Najlepszym i najbezpieczniejszym materiałem na schody zewnętrzne jest granit. Granit to skała magmowa, która odporna jest na zmiany temperatury, pogody, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Zewnętrzne schody granitowe wykonuje się na dwa sposoby – albo jako lity kamień, albo jako okleina granitowa. W obu przypadkach granit wycinany jest na wymiar i nie posiada żadnych łączeń i fug, co jeszcze mocniej zapobiega ryzyku uszkodzeń mechanicznych. Granitowe schody zewnętrzne można wykonać z płaszczyzną płomieniowaną lub wzbogacić polerowany granit o paski piaskowe, co sprawi, że schody będą nie tylko trwałe i piękne, ale także bezpieczne.

schody

Granitowe schody zewnętrzne cena

Również i w tym przypadku na cenę schodów wpływ ma wiele czynników. Granit kosztuje od 200 do 1200 złotych za metr kwadratowy. Możesz wybrać tani, ale nadal wytrzymały i odporny, granit Strzegom ,granit Impala czy granit Tan Brown, który być może nie zachwyci swoim wyglądem, ale na pewno świetnie się sprawdzi jako schody granitowe zewnętrzne. Jeśli cena nie ma dla Ciebie znaczenia, to granit Star Galaxy czy granit Nero Zimbabwe z wyższej półki cenowej zachwycą Cię swoim wyglądem. Cena schodów zewnętrznych z granitu to także składowa ich rodzaju – czy będą to schody z granitowej okleiny, czy może z litego kamienia, oraz rodzaju wykończenia schodów, które ma zapewnić bezpieczeństwo w deszczową czy mroźną pogodę. Jedno jest pewne – zewnętrzne schody granitowe to bezpieczeństwo, piękno, wytrzymałość i odporność na lata.

schody

Artykuł powstał przy współpracy z https://schody-granitowe-kmx.pl/

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.