Jak zrobić ognisko w ogrodzie?

ognisko w ogrodzieKiełbaski z ogniska lubi większość z nas. Jednak, czy wiemy jak zrobić ognisko w ogrodzie, aby nie narazić się sąsiadom i nie zostać za to ukaranym mandatem? W tym artykule znajdą Państwo praktyczne wskazówki.

ognisko w ogrodzie

Odpowiednie odległości

W Przepisach Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. mamy jasno określone zasady dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
Ustalenia te mówią o tym, że:
• ognisko możemy rozpalić w odległości 4 m od granicy działki
• nie można rozpalać ogniska w pobliżu składowanych materiałów palnych
• ognisko możemy rozpalić w odległości przynajmniej 10 m od zabudowań
• przepisy regulują również odległość od granicy lasu, ognisko możemy rozpalić w odległości 100 metrów

Czym nie wolno palić w ognisku?
Nie spalamy śmieci, plastiku, folii, materiałów sztucznych, a także liści, gałęzi, malowanego, impregnowanego, czy lakierowanego drewna.

Uwaga:
Jeśli chcemy rozpalić ognisko, a nie jest to nasza działka, musimy uzyskać zgodę właściciela.

Czym palić w ognisku?
Palimy tylko dobrze wysuszonym drewnem. Wilgotne drewno powoduje powstawanie dużej ilości dymu. Najlepsze jest drewno z drzew liściastych, ponieważ nie iskrzy się, co z kolei zmniejsza ryzyko rozniesienia ognia. Z gatunków liściastych najlepsze będą: brzozy i jesiony. Drewno z tych drzew szybko schnie, łatwo je rozłupać, a także mają wysoką kaloryczność. Te gatunki drewna podczas spalania nie wydzielają dużej ilości dymu oraz nie strzelają iskrami. Ten rodzaj drzewa możemy kupić na tartaku. Jeśli potrzebujemy rozłupania drewna, to łuparki znajdziemy w sklepie Przydomu.pl Jeśli już koniecznie chcemy palić drzewem iglastym w ognisku, to do tego celu najlepszy będzie świerk, jodła, czy modrzew. Sprawdzają się najlepiej jako rozpałka.

Palenisko
W celu zabezpieczenia ognia przed rozprzestrzenieniem się należy przygotować odpowiednie palenisko. Warto obłożyć je kamieniami lub cegłami. W centralnym miejscu paleniska warto zrobić mały dołek, do którego włożymy podpałkę i zapewnimy dopływ powietrza pod spód ogniska, co ułatwi jego rozpalenie. Jeśli często organizujemy ogniska w ogrodzie, pomyślmy nad wybudowaniem betonowego paleniska.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.