Jak prawidłowo sadzić krzewy owocowe?

krzewyKrzewy owoce bardzo często są wręcz dumą ogrodników. Pięknie wyglądają, a przy okazji co roku wydają dorodne plony, które mogą być podstawą dla zdrowych przetworów czy sezonowych przysmaków. Aby jednak móc się nimi cieszyć, trzeba takowe mieć, co bezpośrednio wiąże się z tematem, jak dbać o nie, a jeszcze wcześniej: jak prawidłowo sadzić krzewy owocowe z hurtowni ogrodniczej? Dzisiaj porozmawiamy o kilku istotnych aspektach tego zagadnienia.

krzewy

Zdrowy okaz

Cudów nie ma, podstawą w sadzeniu krzewów, jest ich odpowiedni dobór. Słabsze czy chore osobniki mogą się nie przyjąć, dlatego warto sięgać wyłącznie po sprawdzone okazy. Znaleźć je można w cenionych firmach. Krzewy owocowe z hurtowni ogrodniczej zazwyczaj są odpowiednio oznakowane oraz co ważne, kupując je można uzyskać wiele istotnych informacji dotyczących ich hodowli, co nie rzadko całkowicie odmienia nasze podejście do danego gatunku.

Przygotowanie korzeni

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba spojrzeć są korzenie. Powinny być nie za długie, zdrowe oraz nie pogryzione. Wszelkie odstępstwa od tego powinny być natychmiast usunięte. W większości przypadków wystarczy zastosowanie zwykłego ogrodowego sekatora. Co ważne, również korzenie zbyt długie usuwa się w ten sam sposób. Wszak najgorszym co można zrobić, jest zostawienie ich pozawijanymi, często wystającymi ku górze.

Jak głęboko kopać?

Jeśli chodzi o krzewy owocowe, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, ponieważ są to rośliny, które bardzo różnią się pomiędzy sobą rozmiarami. Ważne jest jednak to, aby dół był na tyle głęboki, aby mogły schować się w nimi całe korzenie. Co więcej, warto również zadać o odpowiednią szerokość zagłębienia, ponieważ korzeni nie wolno zwijać, wyłamywać czy wiązać. Krzew ma się w takiej dziurze po prostu zmieścić.

Nawozy na sam początek

Dobrą praktyką jest pomoc w rozwoju rośliny, co bezpośrednio związane jest z odpowiednim nawożeniem. Można do tego wykorzystać obornik bądź syntetyczny odpowiednik, który przeznaczony jest bezpośrednio do użycia podczas sadzenia. Taka dawka substancji odżywczych oraz mineralnych, pozwoli na to, aby krzew z hurtowni ogrodniczej, przyjął się bez najmniejszego problemu. Hodowane są one w dość restrykcyjnych warunkach, dlatego nie zawsze jest im łatwo zaaklimatyzować się w nowym miejscu, a nawożenie z pewnością w tym pomoże.

Czego na dnie nie może zabraknąć?

Krzewy owocowe bywają wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Nie ma więc powodów, aby podczas sadzenia miałoby być inaczej. Na dnie dołu dobrze jest wysypać warstwę kamieni oraz piachu. Ta dość lekka materia, ochroni jest przed nadmiernym zalewaniem, co mogłoby doprowadzić korzenie do gnicia. Nie przesadzajmy jednak z ilością, to ma być raczej cienka warstwa, a nie połowa dołu.

Przysypywanie, czyli jak nie zniszczyć korzeni?

Ten punkt jest szczególnie ważny w przypadku ogrodów, w których dominuje ziemia gliniasta, ciężka. Jeśli musimy nią przysypać krzew, dobrze jest to robić dość łagodnie, aby przypadkiem nie zniszczyć systemu korzeniowego. Lepszym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie ziemi ogrodniczej, która jest dużo lżejsza, przez co bez problemu można nią wypełniać przestrzenie pomiędzy korzeniami bez obawy o nie.

Pierwsze podlewanie

W pierwszych dniach po posadzeniu krzewu, trzeba o niego szczególnie zadbać. Podstawą jest codzienne podlewanie, zależnie od pory roku, wieczorem bądź rano. Jeśli sadzimy krzewy latem może być to wieczór, co zmniejszy ilość wody, która po prostu wyparuje spod krzewu. W chłodniejsze miesiące lepiej podlewać rano, ponieważ zapobiegnie to zamarzaniu wody, co może się przydarzyć już na przełomie września oraz października.

Podstawowe zabezpieczenie

Ziemie wokół krzewu można zabezpieczyć korą, co wpłynie pozytywnie na wilgotność gleby. Można do tego wykorzystać również kamienie albo agrotkaninę, która dodatkowo zapobiegnie wysypowi chwastów. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu nowej rośliny przed psami, które mogą ją całkiem łatwo zniszczyć. Idealnie do tego celu nadaje się stara opona, której pies nie przesunie, o ile odrobinę ją wkopiemy.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.