Jak chronić bydło przed muchami?

bydłoOdpowiednia kondycja zwierząt hodowlanych wymaga szczególnej ochrony i uwagi ze strony właścicieli. Nawet podczas wypasu, stado jest narażone na niebezpieczeństwo. Na łąkach wręcz roi się od różnego typu owadów. Przykładowo krowy są nieustannie atakowane przez muchy. Należy postępować w taki sposób, aby zlikwidować problem. Aktywność insektów wzrasta zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich i to właśnie w tym okresie konieczna jest interwencja.

bydło

Sposoby zwalczania owadów

Najbardziej istotną kwestią, która sprzyja zwalczaniu owadów jest utrzymanie czystości w pomieszczeniach inwentarskich. Zapobiega to rozwojowi wszelkich mikroorganizmów. Niektórzy hodowcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak poważne niebezpieczeństwo mogą powodować muchy. Podrażniają one skórę oraz błony śluzowe zwierząt. Co więcej są one nosicielami wielu chorób. Należą do nich te zakaźne, pasożytnicze czy nicienie. Zwierzęta bronią się przed owadami poprzez poruszanie ogonem, machanie uszami czy przez drgania skóry. Nie wystarczy to jednak, aby odpędzić niebezpieczne insekty. Najprostszą metodą jest instalacja siatek ochronnych w oknach oraz rozsypywanie środków owadobójczych. Umożliwia to zwalczanie zarówno larw jak i dorosłych organizmów. Można korzystać ze specjalnych aerozoli. Wygodnym rozwiązaniem jest także stosowanie lampy z substancją owadobójczą.

Odpowiednie preparaty

Bardzo ważna jest bezpośrednia ochrona bydła. Na rynku istnieje coraz więcej skutecznych preparatów. Można nimi polewać lub posypywać skórę zwierząt. Aplikujemy substancję od głowy, przez grzbiet aż po ogon. Dawka produktu jest zależna od masy ciała. Substancja może mieć również dodatkowe działanie. Bentawet oferuje preparat o nazwie Muszak, który zabija również muszki owocowe, mrówki, karaluchy i inne owady. Dużą zaletą tego typu środków jest ich ogromna wydajność. Okazuje się bowiem, że aplikacja gwarantuje ochronę przed niepożądanymi obiektami przez rok. Radzi sobie również doskonale z mrówkami faraona, mrówkami ogrodowymi, rybikami cukrowymi czy karaluchami. Muszak może być stosowany nie tylko w miejscu przebywania zwierząt. Czasami zdarza się, że nieproszeni goście trafili również do naszego domu. W tym przypadku natychmiastowa interwencja jest wręcz konieczna. Również w tej sytuacji możemy użyć Muszaka. Aplikacji dokonujemy za pomocą pędzla. Rozsmarowujemy preparat w miejscu w którym występują owady. Produkt charakteryzuje się natychmiastowym działaniem – zabija on insekty już po kilkunastu minutach. Zaleca się smarować nim okolice drzwi wejściowych oraz parapety. Są to bowiem miejsca, przed które małe organizmy dostają się do pomieszczenia. Dotyczy to zarówno domów jak i pomieszczeń inwentarskich. Bentawet udostępnia na swojej stronie krótki film, na którym możemy zaobserwować w jaki sposób stosować maść.

Pamiętajmy, że owady mogą być przyczyną poważnych chorób zwierząt. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, aby uchronić bydło przed insektami.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.