Festiwal Folkloru w Jugowie

2014.08.09-2Organizatorami tegorocznego XXII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie już po raz drugi były obydwie noworudzkie gminy. Gospodarze imprezy Burmistrz Miasta Nowa Ruda Tomasz Kiliński oraz Wójt Gminy Nowa Ruda Sławomir Karwowski wspólnie dokonali oficjalnej inauguracji festiwalu, która odbyła się w dniu 6 sierpnia na noworudzkim Rynku. W sobotę 9 sierpnia festiwal zawitał do Parku Nadleśnictwa w Jugowie.

Punktualnie o godzinie 15:00 Wójt Gminy Nowa Ruda Sławomir Karwowski, Dyrektor CKGNR Piotr Postrożny, poseł na sejm RP Monika Wielichowska, oraz Przewodniczący Rady Gminy Nowa Ruda Bogdan Tarapacki oficjalnie zainaugurowali festiwal w gminie Nowa Ruda. Występy na scenie tradycyjnie rozpoczęły Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Nowa Ruda. Tym razem publiczność miała możliwość wysłuchania repertuaru przygotowanego przez panie z Jugowa, Krajanowa, Ludwikowic Kłodzkich, Bartnicy, Sokolca, Czerwieńczyc, Przygórza i Dzikowca, Bożkowa, Woliborza i Włodowic , oraz gościnnie wystąpiło KGW z Tłumaczowa i KGW Ostroszowic. Równolegle rozpoczęły się tzw. Kuchnie Świata, czyli poczęstunek potraw z różnych krajów, przygotowywanych przez zaproszone zespoły folklorystyczne. Swoje kulinarne zdolności zaprezentowały zespoły z Białorusi (rodzaj placków ziemniaczanych zwanych „draniki”), Rumunii (m.in. kanapki z chleba tostowego, rogaliki  z dżemem, ser biały i czekoladki), Grecji (szaszłyki z sosem tzatziki, sałatka grecka oraz gołąbki w liściach winogron), a także Kaszubi (zupa rybna oraz grochówka), oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Jugowa, które podbijało serca gości swojskimi pierogami. Trzeba przyznać, że był to trafiony pomysł, ponieważ stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów.

Po zakończeniu występów KGW włodarze obu noworudzkich gmin – Wójt Sławomir Karwowski oraz Burmistrz Tomasz Kiliński rozdali Kołom Gospodyń Wiejskich pamiątkowe dyplomy i nagrody, oraz zaprosili  na scenę zespoły folklorystyczne. Barwny i kolorowy program artystyczny w wykonaniu grup z Grecji, Rumuni, Białorusi i Nowej Rudy (ZPiT) trwał  ponad 3 godziny, a każdy z zespołów miał okazję do dwukrotnego występu.  O  godz. 21:15 do wspólnej zabawy zaprosiły nas piękne panie z zespołu MAGIC, które zaśpiewały znane i lubiane covery polskich zespołów.  Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni, wieńcząc niezwykle udany i pogodny dzień z folklorem w Nadleśnictwie Jugów. Nad prawidłowym przebiegiem całej imprezy czuwał sztab organizacyjny, który tworzyli pracownicy  Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich z Dyrektorem Piotrem Postrożnym na czele, dodatkowo w organizację  festiwalu w Jugowie zaangażowało się sołectwo Jugów, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczą Strażą Pożarną z Jugowa.  Serdeczne podziękowania kierujemy  Nadleśnictwu Jugów za użyczenie terenu i pomoc organizacyjną, oraz sponsorom Wójtowi Gminy Nowa Ruda, GBS Radków, ZWiK w Nowej Rudzie, oraz NUK.

[Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda]

2014.08.09-1

2014.08.09-2

2014.08.09-3

2014.08.09-4

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.