Biesiada KGW na koniec karnawału

Około 340 osób bawiło się na Biesiadzie Ostatkowej Kół Gospodyń Wiejskich, która odbyła się w sobotę 1 marca br. w krosnowickiej sali „Podhalanka”. Honory gospodyń już tradycyjnie pełniły „Kumy” z Krosnowic. Panie i panowie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kłodzko bawili się na tej integracyjnej imprezie już po raz szesnasty! Wśród uczestników jest zawsze spore grono zaproszonych gości – przyjaciele i sponsorzy zespołów, samorządowcy, politycy. Obecny był także zespół śpiewaczy „Kłodawianki” z Kłodawy (woj. lubuskie) oraz przedstawicielka KGW z Brzeźnicy (gm. Bardo).

Zanim jednak przystąpiono do biesiadowania, wspólnego śpiewania i tańców, rozdanych zostało mnóstwo różnych nagród. Na wstępie, ogłoszone zostały wyniki konkursu na świąteczne centrum wsi. W konkursie uczestniczyło 21 miejscowości – wszystkie otrzymały nagrody w postaci czeków finansowych na określone kwoty. Oto wyniki: I m. (700 zł) – Bierkowice, Boguszyn, Szalejów Górny; II m. (500 zł) – Wilcza, Kamieniec, Szalejów Dolny, Marcinów; III m. (300 zł) – Podzamek, Jaszkowa Górna, Jaszkowa Dolna, Ruszowice, Romanowo, Roszyce, Łączna, Żelazno, Ołdrzychowice Kł., Święcko, Wojciechowice, Wojbórz, Ławica, Podtynie.

Po przerywniku muzycznym, którym był występ gospodyń – zespołu śpiewaczego „Kumy”, nastąpiła długa sekwencja podziękowań zespołom śpiewaczym oraz Kołom Gospodyń Wiejskich za ich wkład w podtrzymywanie kultury ludowej oraz współpracę i pomoc w organizacji różnych gminnych imprez. W podziękowaniu, wójt S. Longawa obdarował przewodniczącą KGW z Krosnowic Halinę Puk dużym koszem kwiatowym, zaś pozostałe przewodniczące KGW otrzymały piękne bukiety. Bukiety otrzymały ponadto m.in. przedstawicielki zaprzyjaźnionych kół w Brzeźnicy i Kłodawie. Goście i gospodarze wymienili też między sobą kilka dużych koszy ze słodkimi smakołykami. „Kumy” zrewanżowały się świątecznie – wszyscy goście specjalni otrzymali duże, bogato zdobione wielkanocne jaja!

Gdy zagrał i zaśpiewał „Podzamek Boys”, nogi już same rwały się do tańca i parkiet rychło się zapełnił. W dalszej kolejności swoje talenty wokalne prezentowali jeszcze: chór ze Starego Wielisławia, „Folkowe Babki” z Roszyc, „Górnianki” z Jaszkowej Górnej, Zespół Marzenie Gminy Kłodzko, Chór Sołtysów oraz goście z dalekiej Kłodawy – „Kłodawianki”.

Szał wzajemnego wręczania kwiatów udzielił się także innym gościom imprezy. Kolorowe bukiety otrzymały także m.in. najlepsza pani wójt na świecie oraz najlepsza pani sołtys na świecie. W trakcie biesiady rozegrano również tradycyjny konkurs kulinarny. Tym razem była to kategoria „Róża karnawałowa”. Jury miało ciężką… różę do zgryzienia, ale zwycięzców wybrało: 1m. KGW Wojciechowice, 2m. KGW Krosnowice, 3m. Zespół „Marzenie”.

Paniom z Krosnowic przybyła też nowa rzeźba – do Kumy dołączył Kum. Jak mówił autor rzeźb – Henryk Frąckowiak, rzeźbiąc kuma wzorował się na dyrektorze gminnego ośrodka kultury…

Imprezie towarzyszyła loteria fantowa na gminny fundusz stypendialny im. G. Ciechowskiego. Wspólne śpiewy i szalone tańce przy muzyce na żywo zespołu „Sami Swoi” trwały do bardzo późnych godzin nocnych.

[Marek Gałowski]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.