50 najciekawszych wsi w Polsce

2015.03.17-99aSzalejów Dolny, Międzygórze oraz Wambierzyce znalazły się w gronie 50 najciekawszych wsi w Polsce. Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi wskazała sto miejscowości w całej Polsce, z których wyłoniono pięćdziesiąt. Będą one poddane dalszej ocenie w ciągu kilku najbliższych kilku miesięcy.

2015.03.17-99a
Szalejów Dolny – pałac

Zespół ekspertów, składający się m.in. z geografów, ekonomistów, urbanistów, architektów, oceniać będzie przestrzeń wiejską, zasoby historyczne i kulturowe, funkcjonowanie wsi, a także oferty pobytu w danej wsi.

Wśród wyłonionej pięćdziesiątki znajdują się wsie z całej Polski, w tym 6 z województwa dolnośląskiego. Trzy z nich znajdują się w regionie kłodzkim: Szalejów Dolny (gm. Kłodzko), Międzygórze (gm. Bystrzyca Kł.) oraz Wambierzyce (gm. Radków). Inne miejscowości z Dolnego Śląska to Mościsko w gminie Dzierżoniów, Dobków w gminie Świerzawa oraz Ostaszów w gminie Przemków.

Sieć Najciekawszych Wsi to koncept mający swą genezę we wzorcach  funkcjonowania w Europie i świecie sieci Najpiękniejszych Wsi – najcenniejszych pod względem dziedzictwa kulturowego i krajobrazu wiejskiego reprezentantów danego regionu lub kraju. Funkcjonowanie sieci pozwala na kultywowanie wiejskości i zachowanie owego dziedzictwa w harmonii z turystycznym profilem rozwoju. Efektem jest rozpoznawalny i markowy produkt turystyczny – oferta pobytu w miejscowościach o podobnym poziomie bardzo wysokiej atrakcyjności.

Projekt  „Tworzenie Sieci Najciekawszych Wsi” realizowany jest w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015. Celem projektu jest nie tylko zachowanie dziedzictwa kultury materialnej, krajobrazu i tradycyjnie pojmowanych walorów wiejskości najcenniejszych pod tym względem wsi w Polsce, ale także budowanie jakości życia mieszkańców tych wsi (przedsięwzięcia wykonane z myślą o przyjezdnych w równym stopniu służą mieszkańcom). Poprzez atrakcyjność miejscowości można również chronić wartość nieruchomości, zagrożoną depopulacyjną nadpodażą, objawiającą się  coraz liczniejszymi pustostanami. Działania w ramach projektu pozwolą także stworzyć wizytówkę gminy/regionu oraz uzyskać dla społeczności lokalnej szczególną okazję do kooperacji w skali krajowej, a nawet międzynarodowej przy realizacji unikalnej strategii rozwoju.

Więcej informacji na temat założeń Sieci Najciekawszych Wsi na stronie:

http://ksow.pl/news/entry/6340-siec-najciekawszych-wsi-w-polsce.html

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.