XII Prezentacje Zespołów Ludowych w Pstrążnej

XII Prezentacje Zespołów Ludowych w PstrążnejPrawdziwy maraton zespołów ludowych można było podziwiać w niedzielę 16 lipca 2017 r. w skansenie w Pstrążnej. W imprezie pod nazwą XII Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka” udział wzięło 13 zespołów i kapel ludowych z różnych zakątków Ziemi Kłodzkiej. Muzyczny maraton trwał ok. 3 godzin. Podwójnym zwycięzcą okazał się zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej.

XII Prezentacje Zespołów Ludowych w Pstrążnej

Tak jak w ubiegłym roku, powiatowa impreza odbyła się w trzecią niedzielę lipca, w pięknym zakątku Ziemi Kłodzkiej – skansenie w Kudowie-Pstrążnej. Prezentacje mają formułę konkursu, więc występy zespołów oceniało jury. Imprezę z werwą i humorem prowadził znany showman Wojciech Heliński – szczególnie zabawne były opisujące zespoły cytaty „ludowych poetów”. Zespoły zakwalifikowane zostały do przeglądu według wcześniejszych zgłoszeń. Tym razem, kolejność występów była losowana. Na plenerowej scenie w skansenie wystąpili: „Jugowianki” z Jugowa, „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej, „Agawa” z Kudowy-Zdroju, „Ludwiczanki” z Ludwikowic Kłodzkich, „Jaskier” z Ołdrzychowic Kłodzkich, „Tercet Niekoniecznie Geriatryczny i Nie Tylko” z Wambierzyc, „Woliborzanki” z Woliborza, „Siekiereczki” ze Starego Gierałtowa, „Krajanki” z Krajanowa, „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, „Hejszovina” z Kudowy-Zdroju, „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa oraz „Harnaś” z Radkowa. Dodajmy, że na tegorocznym przeglądzie najliczniejszą reprezentację miały gminy Nowa Ruda oraz Radków, zaś występującym radkowskim zespołom kibicował burmistrz Jan Bednarczyk. Warto było pokazać się z jak najlepszej strony, bo dla zdobywców trzech pierwszych miejsc przewidziano nagrody finansowe. Ogłaszając wyniki, jury podkreśliło bardzo wyrównany poziom występujących zespołów i niewielkie różnice punktowe w czołówce. Jury przyznało następujące nagrody: 1m. „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, 2m. „Harnaś” z Radkowa, 3m. „Jaskier” z Ołdrzychowic Kłodzkich. W głosowaniu publiczności zwyciężyły „Katarzynki”, które w nagrodę otrzymały mikrowieżę RTV. Wyróżnienie specjalne za strój ludowy otrzymały „Ścinawianki”. Wszystkim zespołom wręczono pamiątkowe dyplomy i statuetki z różą kłodzką. Zwycięzca tegorocznego przeglądu nie może wystąpić na tej imprezie w przyszłym roku, lecz – co będzie nowością – jedna „Katarzynka” znajdzie się wśród jury.

XII Prezentacje Zespołów Ludowych w Pstrążnej

Poza podziwianiem zespołów można było m.in. zwiedzić skansenowe zabytki, podejrzeć kowala przy pracy, degustować tradycyjnie upieczony chleb, odwiedzić stoiska oferujące produkty regionalne. Ponadto rozegrano konkurs w formie gry terenowej ze znajomości skansenu – brakujące litery hasła należało umieścić na okolicznościowej pocztówce z pozdrowieniami z Ziemi Kłodzkiej. Nagrodami były materiały promocyjne powiatu kłodzkiego.

[Tekst i foto: Marek Gałowski]

Zobacz galerię zdjęć z imprezy:

Reklama:

One Comment on “XII Prezentacje Zespołów Ludowych w Pstrążnej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.