Skąd popularność sezonowanej wołowiny?

wołowinaWołowina jest uważana za najzdrowsze z mięs, dlatego też jest coraz chętniej kupowana przez Polaków. Ostatnio największą popularnością cieszą się mięsa sezonowane, o uwydatnionym smaku i wyjątkowej delikatności.

wołowina

Steki z dojrzewającej na sucho wołowiny stają się coraz bardziej popularne w naszej kuchni. Właściwości i smak sezonowanego mięsa doceniają już nie tylko profesjonalni szefowie kuchni i smakosze, ale także kucharze hobbiści i miłośnicy dań z grilla, którzy coraz częściej sięgają po tak przygotowane steki.

Współczesna moda sezonowane mięso to nic innego jak powrót do korzeni i starego, tradycyjnego rzemiosła rzeźniczego – mówi Cemre Yatur, współwłaściciel sklepu Harbi Fresh Meat.

Czym jest sezonowanie?

Zaraz po uboju w mięsie zaczynają zachodzić procesy biologiczno-chemiczne, które powodują, że twardnieje. Następnie, dzięki enzymom, po 7 do 10 dniach może zacząć być sezonowane – a to nic innego jak pozostawienie mięsa do „odpoczynku”, podczas którego staje się ono bardziej delikatne i kruche, za sprawą rozpadających się w tym czasie włókien mięśniowych. Taki proces trwa zazwyczaj od 10 do 20 dni i przeprowadzany jest w temperaturze od 0 do 4 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura, tym czas sezonowania będzie krótszy. Sezonowanie zwiększa jakość wołowiny i wpływa na jej smak. To ważne, szczególnie gdy poszukujemy dobrego mięsa na steki. Rozróżnia się dwa rodzaje sezonowania: na sucho i na mokro.

Sezonowanie na sucho

Sezonowanie, czyli dojrzewania na sucho jest jedną z najstarszych metod świata, aby uczynić wołowinę delikatną i smaczną. Metoda ta sięga XVII wieku, a przynajmniej wtedy po raz pierwszy została uchwycona na obrazie Rembrandta. Wtedy podczas takiego procesu w mięsie mogły wytwarzać się szkodliwe związki oraz bakterie. Dopiero później, gdy wynaleziono chłodnie, zaczęto sezonować wołowinę na sucho w niskiej temperaturze, żeby zapobiec jej psuciu się. W tej metodzie mięso przechowuje się w dużych elementach z kością – jest to warunek konieczny, ponieważ obecność kości dodatkowo wpływa na aromat mięsa. W trakcie sezonowania traci ono ok. 80% wilgotności oraz wagę, ponieważ wierzchnie warstwy są odcinane po tym, jak obeschły.

W Harbi Meat do sezonowania wołowiny na sucho używamy specjalnych szaf, które pomagają nam kontrolować temperaturę oraz wilgotność wewnątrz. Jest to w stu procentach bezpieczny sposób, dzięki filtracji powietrza filtrem węglowym oraz oświetleniu bez promieni UV – mówi Cemre Yatur, współwłaściciel sklepu Harbi Fresh Meat.

Sezonowana wołowina jest wyjątkowa, ponieważ podczas dojrzewania mięsa przy kości, rozwija się jedyny w swoim rodzaju aromat, powstały dzięki aktywności enzymów. Pod suchą, czarną warstwą zewnętrzną, która musi zostać okrojona, wytwarza się orzechowo-maślany zapach i krucha struktura. Decydującym czynnikiem jest czas dojrzewania. Im dłużej mięso dojrzewa, tym bardziej intensywny smak.

Sezonowanie na mokro

Zaczęło być popularne dopiero 60 lat temu, gdy opracowano technologię próżniowych opakowań. Wtedy mięso nie musiało już mieć kości, a nawet mogło być pocięte na kawałki. Takie paczki przechowuje się w chłodni do 21 dni. W ten sposób mięso nie traci soczystości, ale jednocześnie staje się bardziej miękkie i kruche, jak w przypadku sezonowania na sucho. Jest to mniej restrykcyjna metoda pod względem zachowanej wilgotności, dzięki czemu mięso nie traci na wadze.

Wołowina sezonowana na mokro jest znacznie tańsza od tej sezonowanej na sucho, jednak to ta druga ma bogatszy smak. Im dłuższy czas sezonowania, tym cena mięsa rośnie. Jednak nie warto na tym oszczędzać, aby poznać smak prawdziwego wołowego steka – radzi Cemre Yatur.

Dla tych, którzy szukają czystej przyjemności kulinarnej, dojrzewanie na sucho triumfuje, gdyż metoda ta służy rozwojowi smaku.

Sposób podania sezonowanej wołowiny

Najczęstszym przeznaczeniem sezonowej wołowiny jest podanie jej w postaci steka, który nawet wysmażony w niewielkim stopniu jest wyjątkowo delikatny i kruchy. Ma tak intensywny smak, że nie potrzebuje wielu innych dodatków na talerzu. Świetnie sprawdzą się niewielkie ilości warzyw wraz z pieczonymi ziemniakami.

[PR]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.